Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.3. 2013 13:29
lékaři proti hegerovi

VELKÝ PROTEST LÉKAŘŮ! Zítra k doktorovi raději nechoďtě!

Zdroj: TV Nova

Lékaři na zítřek plánují velký protest. Nelíbí se jim současný stav resortu zdravotnictví a stěžují si, že ministerstvo s nimi nekomunikuje. Stávka bude podle dostupných informací jen symbolická a pacienti se nemusí obávat, že by u lékaře nebyli ošetřeni.

Nemocnice ošetří v ambulancích přinejmenším neodkladné případy, většinou nebude ambulantní provoz omezen vůbec. Operovat se bude jako jindy. Někteří lékaři si vezmou volno, ale jen když nebudou chybět. Sestry si volno neberou. Některé soukromé ambulance zavřou, pacienty už přeobjednaly. Pro akutní nechají vzkaz, kdo je ošetří.

 

Páteční protest pořádá Česká lékařská komora (ČLK). Tvrdí, že ministr Leoš Heger (TOP 09) omezuje svými zákony a vyhláškami dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Příjmy od pojišťoven podle ČLK klesnou, což prý umožní úhradová vyhláška. ČLK ji chce napadnout ústavní stížností.

 

"Určitě zde nejde o platy lékařů, určitě jde spíše o to, že některé neuvážené kroky a zejména nekomunikace způsobují naprostou rozladu ve zdravotnictví," řekl stínový ministr zdravotnictví za ČSSD Jan Žaloudík. "Protesty lékařů jsou dány jejich znalostí věci a možná, že dřív než občané chápou, co všechno se může ještě za ten rok vládnutí stát," poznamenal Žaloudík.


"V nemocnicích se nedá očekávat žádná změna proti běžnému dni, pacienti se nemusejí obávat. Akce má být spíše mediálním upozorněním na problém a určitě péče v nemocnicích bude stoprocentně zajištěna," řekla šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

 

"Vyzýváme pacienty, aby v pátek k lékaři nechodili, pokud to není nezbytně nutné," řekl ČTK mluvčí krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů a šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Pacienti se podle něj mohou k protestu připojit podpisem petice.

 

Přehled o počtu zapojených lékařů a nemocnic organizátoři nemají. "Záleží to na situaci v každé nemocnici, kde si budou moci vzít dovolenou a kde budou moci šířit petici právě v ten den," řekl ČTK předseda LOK Martin Engel. Analýza účasti vznikne zpětně.

tn.cz / ČTK / hru
Reklama