ostuda v parlamentu

Rath bude ve sněmovně vysvětlovat miliony v krabici

David Rath dnes promluví v Poslanecké sněmovně. Před svými kolegy bude řečnit bez pout a v civilním oblečení. Schůze má začít ve 14 hodin, bod "Rath“ je první na programu schůze.

Bývalý hejtman středočeského kraje se může zúčastnit jen jednání o své imunitě. Tomu bude předcházet jednání ostatních poslanců o okolnostech samotného jednání. Poslanci budou muset rozhodnout mimo jiné o tom, jestli bude Rathovo vystoupení veřejné – jestli ho budou přenášet pro veřejnost sněmovní kamery. Všechny strany s výjimkou komunistů už dali najevo, že chtějí, aby Rathovo vystoupení bylo veřejné.

 

Na TN.cz budete moci jednání sněmovny sledovat od 14:00 živě.

 

Vyšetřovatelé případu v uplynulých dnech zajišťovali všechny možnosti, aby předešli možnému ovlivnění svědků Rathovým proslovem. Bývalý člen ČSSD by totiž mohl snadno před veřejností sdělit plán své obhajoby a svědci, kteří by jeho vyjádření slyšeli, by mu potom mohli při policejních výpovědích jít snadno na ruku.

 

PSALI JSME:

Nejslavnější hádky a rvačky Davida Ratha

 

Samotný Rath bude ve Sněmovně neustále pod dohledem ochranky. Kdo ji však bude zajišťovat, zatím není známo. O přesné podobě a průběhu Rathovy návštěvy ve Sněmovně budou dnes ráno jednat předsedkyně Poslanecké Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), její místopředsedové Vlasta Parkanová (TOP 09) a Lubomír Zaorálek (ČSSD). Následně se budou radit ještě předsedové a místopředsedové poslaneckých klubů.

 

Dalším bodem, který se velmi intenzivně řeší, je místo, kde bude Rath během jednání ve Sněmovně sedět. Je takřka jistě vyloučeno, že by poslanec zasedl na svém tradičním místě vedle poslanců za ČSSD. Ve hře jsou dvě varianty jeho umístění. Tou první je roh Sněmovny vedle lavic KSČM, kdy by pro Ratha mohlo být zřízeno provizorní místo. Další variantou je usazení obviněného poslance poblíž zpravodajského pultíku.

 

PSALI JSME:

Rathovy počty: Škoda za desítky milionů, malá domů 7 milionů. Trest až 12 let

 

O okolnostech transportu Davida Ratha z litoměřické vazební věznice na půdu poslanecké sněmovny policie z taktických důvodů mlčí. Podle dostupných informací bude Rath ve Sněmovně v civilním oblečení a bez pout.

 

O možnost být během Rathova vystoupení ve Sněmovně požádali také jeho advokáti Adam Černý a Roman Jelínek. I o tom musí poslanci před jednáním rozhodnout. Pokud advokátům přítomnost ve Sněmovně nepovolí, mají právníci stále možnost sledovat jednání z galerie.

 

PSALI JSME:

Změna: Rath se zasedání sněmovny nejspíš zúčastní

 

Davida Ratha zatkla policie se sedmimilionovým úplatkem před vilou jeho kompliců Petra Kotta a Kateřiny Pancové. Policie Ratha sledovala delší dobu a jeho i jeho spolupracovníky na mnoha místech odposlouchávala. Vyšetřovatelé tak mají v ruce i přepisy  jejich odposlechů, kde se obvinění dobře baví nad získanými penězi.

 

PSALI JSME:

Penízky se nekazí a neplesniví, pochvalovali si Rath a Pancová

 

"Takový hezký penízky. Lesklý, takový žlutě, žlutě pěkný. Takový hezký, takový žluťoučký,“ rozplýval se Rath nad sedmimilionovou nadílkou, když ji společně s Petrem Kottem a Kateřinou Pancovou ve vile v Rudné přepočítávávali.

 

Korupční případ, který bývalému hejtmanovi Středočeského kraje zlomil vaz, se týká rekonstukce zámku v Buštěhradu. Tu chtěl hejtman ve spolupráci se svými komplici nechat nadcenit a získané peníze navíc si nechat pro sebe.

tn.cz / hru