Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.1. 2013 21:29
přímý přenos

Amnestie se týká až 6 tisíc zločinců! Včetně piráta Trpišovského nebo Pomejeho

Jiří Pomeje
Zdroj: Mediafax

Na amnestii vyhlášenou prezidentem reaguje i ministerstvo spravedlnosti a vězeňská služba. Obě instituce totiž budou mít průběh amnestie na starosti.

Podle ministra spravedlnosti Blažka se amnestie týká až šesti tisíc odsouzených. První opustí brány vězení už zítra. O všech případech bude rozhodovat soud.


Z rozhodnutí Klause se můžou radovat i aktéři ostře sledovaných kauz. Amnestováni by mohli být třeba silniční pirát Aleš pirát Aleš Trpišovský, zkrachovalý producent Jiří Pomeje či někdejší fotbalový boss František Chvalovský, píší lidovky.cz.
 

Aleši Trpišovskému, který před čtyřmi lety "školil" vybržďováním řidiče na D1, odvolací soud před časem potvrdil podmíněný dvouletý trest. Pomeje zase před časem dostal 18měsíční podmíněný trest za poškozování věřitele.
 

Vězeňská služba začala okamžitě prověřovat, kterých vězňů se dílčí amnestie vyhlášená prezidentem týká ČTK to dnes řekl první náměstek generálního ředitele vězeňské služby Marian Prokeš.
 

"Svoláváme vedoucí příslušných úseků, bude to práce přinejmenším na celou noc. Musíme vygenerovat ty, kterých se amnestie týká, a ti budou ve středu propuštěni," uvedl Prokeš. V České republice je nyní zhruba 23.000 vězňů.
 

"Byly přijaty pokyny ke zjištění konkrétního počtu dotčených odsouzených v jednotlivých kategoriích, přičemž o každém odsouzeném bude následně rozhodovat soud. Dále byly vydány rozkazy k zajištění bezpečnosti a pořádku v jednotlivých věznicích,“ dodala mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.
 

Zpráva o dílčí amnestii, kterou dnes vyhlásil prezident Václav Klaus, se už rozšířila také v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou, kde je nyní 760 vězenkyň. "Nějaké emoce to vzbudilo, ženy tu informaci zaregistrovaly. Každá asi doufá, že se jí to týká," popsala ČTK mluvčí věznice Eva Hodná náladu. Vedení věznice prý ale zatím nemá ani hrubý odhad počtu žen, na které se amnestie vztahuje, čekat bude na rozhodnutí soudů.
 


"Budou nám muset poslat příkazy k propuštění těch konkrétních odsouzených, kterých se to bude týkat," vysvětlila mluvčí. Podle ní se zatím nedá odhadnout ani to, jak dlouho se věznice bude propouštěním zabývat. Každá žena totiž musí dostat potvrzení o propuštění. "Musíme jí vrátit doklady, musí dostat peníze, které měla na kontě, musíme jí vrátit její osobní
věci," vysvětlila.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o amnestii Václava Klause:

 

Podle informací ČTK do dnešního dne pracovníci věznic o chystané amnestii nevěděli. "Vězni doufali, že amnestii vyhlásí nový prezident, netušilo se, že to udělá ještě Václav Klaus. Teď je otázka, zda se k tomu přikloní i nový prezident, případně jakou skupinu pro amnestii zvolí," řekl ČTK pracovník jedné z věznic na západě Čech, který nechtěl být jmenován. Dodal, že v jejich zařízení se bude amnestie týkat "hlavně kapsářů a případů bagatelní trestné činnosti".
 

Podle jeho názoru by však mohlo dnešní vyhlášení dílčí amnestie znamenat riziko pro věznice, protože očekávání některých odsouzených nebylo naplněno, a tak by se mohli pokusit vzepřít.

vrl tn.cz / ČTK