VIDEO: HIT letošní zimy. Bruslení na jezerech a přehradách!

V Česku se stále více stává velikým hitem bruslení na zamrzlých vodních plochách v krásné přírodě. Bruslit se dá třeba na Máchově jezeře, na mostecké Matyldě nebo na Labi.

Tenhle sport k nám přišel ze Skandinávie, dálkové bruslení je však doménou Holanďanů. České dálkové bruslení nabízí kromě přírodních také historické, technické či stavební krásy. Bruslit můžete na obyčejných, nebo také na nordických bruslích. Ty se pomocí běžkařského vázání připínají k botám na běžky. Stojí kolem tří tisíc korun.

 

Máchovo jezero

 

Tohle romantické jezero v kraji Karla Hynka Máchy je vyhledávané hlavně na ledové plachtění. Můžete tu kromě bruslařů a plachetnic také potkat nadšence na bruslích, co se nechávají táhnout kitem, což je vzdušný padák.

 

Orlík

 

Mezi bruslaři je Orlická přehrada známa jako nejkrásnější bruslení na světě. Bruslí se kolem gotického hradu Zvíkov a po Vltavě nebo Otavě proti proudu. Když je zima opravdu mrazivá a jezero zamrzne celé, nabízí kolem dvou stovek kilometrů dlouhý okruh na bruslení a jiné ledové zábavy.

 

Jezero Matylda

 

Na Mostecku si můžete zabruslit na jezeře Matylda, nádrži u autodromu Most. Další dobrou volbou pro vyznavače přírodního ledu jsou třeba Nechranice.

 

Labe

 

Nejlepší bruslení na Labi najdete mezi Čelákovicemi a Poděbrady. Tok řeky přerušuje každých sedm kilometrů jez, takže budete muset jez obejít po pevné zemi, když je mráz opravdu silný, je řeka zamrzlá od Mělníka po Chvaletice, je to kolem stovky kilometrů nádherného bruslení. Když není mráz tolik silný, určitě se dá bruslit na zamrzlých Labských ramenech nebo bývalých pískovnách.

 

Proboštovské jezero

 

Tahle vodní plocha patří mezi hodně navštěvované právě v zimě. Jedny z nejnavštěvovanějších jezer pak jsou tři spojené vodní plochy Malvíny u Čelákovic.

 

Konopiště

 

Bruslení můžete spojit také s kulturou. Při návštěvě zámku Konopiště můžete vyzkoušet tamní rybník. Ten má dva a půl kilometrů po obvodu.

 

Sázava a Berounka

 

Berounka bývá v zimě sjízdná na svém dolním toku, tedy z Karlštějna na soutok v Lahvicích. Sázava má spoustu peřejí, takže se dá bruslit od soutoku s Vltavou v Davli nebo v Týnci.

 

Morava

 

Také na Moravě najdeme spoustu příležitostí k bruslení. Třeba Baťův kanál, ten bývá zamrzlý každou zimu. Vodní nádrž Nové Mlýny pod Pálavou je ale opravdovým rájem pro každého bruslaře. Dá se tu nakoužit tolik kilometrů, kolik si jen přejete.


Bezpečnost především

 

Sílu ledu měří většinou hasiči nebo poříční policie. Chcete-li vědět, jak je silný led na tom či onom rybníce, je dobré se podívat na stránky www.policie.cz kde pravidelně vychází ledové zpravodajství. Podle policistů z poříčního oddělení je bezpečné pohybovat se na ledě, který má sílu kolem dvaceti centimetrů.

 

Pokud už pod vámi led rupne, nezajedete hned pod hladinu, ale ponoříte se po ramena. Šaty jsou totiž plné nadnášejících vzduchových bublin. Obvykle se člověk vyškrábe z díry v ledu tak, že se snaží vylézt z vody jako lachtan, na břiše. Ve výbavě každého, kdo se na ledu pohybuje by měly být ledové vyprošťovací bodce, říká se jim Ice Picks nebo Ice claws. Tihle pomocníci jsou velmi užiteční, když se nemáte čeho chytit. Právě za pomocí těchto bodců se můžete z vody vyškrábat. Nejlepší je chodit bruslit minimálně ve dvou lidech a mít s sebou vždycky šňůru na vytažení.

Daniela Pilařová