Prší, prší, prší... VYDATNÝ DÉŠŤ zkrápí Čechy! Na Moravě zuří boruřky!

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před silnými bouřkami a vydatným deštěm, které mají zasáhnout Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj.

V Čechách vydatně prší. Bouřky zasáhnou i Moravu a Slezsko. "V neděli se silné bouřky budou vyskytovat na Moravě a ve Slezsku na postupující studené frontě. Za studenou frontou očekáváme v neděli v Čechách trvalejší déšť, ojediněle s úhrny kolem 40 mm," upozorňuje Český hydrometeorologický ústav.Kvůli deštivému sobotnímu počasí zasahovali hasiči na několika místech Ústeckého kraje. Na Lounsku voda zaplavila silnici a sklep rodinného domu.

Krátce po 17. hodině hasiči vyjeli do obce Sýrovice u Podbořan na Lounsku. "Kvůli přívalovému dešti splach z polí vytvořil dvě laguny, jednu na silnici I/27 a jednu vedle silnice," uvedl operační důstojník.O necelou půlhodinu později byli hasiči přivoláni do obce Radičeves u Žatce na Lounsku. Tam voda zatopila sklep rodinného domu.

Jak se bránit?

 

"Přívalový déšť může ojediněle vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů apod.," varuje ČHMÚ na svých stránkách. Lidé by pro omezení škod nárazovým větrem měli zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (slunečníky, zahradní nábytek apod.).

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Motoristům se doporučuje snížit při silném dešti rychlost jízdy, hrozí nebezpečí aquaplanningu. Při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždějte do vody.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Neděle 7. 8. 2011


Oblačno až polojasno, občas přeháňky. Noční teploty 18 až 14 °C. Denní teploty 23 až 27 °C. Jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

 

 

Po relativně teplých víkendových dnech přijde zase ochlazení. “Od pondělí by se mělo začít ochlazovat a počátek nového pracovního týdne přinese teploty nejčastěji do 20 stupňů,“ předpovídá meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

mra TN.cz