tipy a triky

VELKÝ PŘEHLED: Jak nahradit zakázaný alkohol v koktejlech

koktejl
Zdroj: oficiální zdroj
koktejly na baru - ilustrační foto

Ani v době prohibice nemusíte slevovat ze svých nároků a klidně si můžete dopřát oblíbené míchané nápoje. Zjistili jsme pro vás varianty, jak v koktejlech nahradit zakázaný alkohol, aby si i tak zachovaly svou originální chuť.

 

Mojito je velmi oblíbený kubánský koktejl, jehož základem je bílý rum. Chuť Mojita je charakteristická, protože je kromě rumu založena na čerstvých limetkách, hnědém cukru a lístcích máty. Koktejl je dolívaný sodovkou.  Podle barmana Patrika Marafka z vyhlášeného pražského koktejlového baru existují varianty, jak rum v tomto drinku nahradit: „Místo rumu se dají využít například liquery, které nemají obsah alkoholu přesahující 20 % . Likéry od Bolsu, nebo Passoa, Chamboard nebo také vermuty jako jsou Cinzano, Martini, Aperol.“ Pokud takový drink namíchá schopný a zkušený barman, budete překvapeni, jak výborně bude chutnat.
 

Caipirinha je brazilský národní koktejl, který se původně používal jako lék proti chřipce. Je založený na chuti limetek, hnědého cukru a alkoholické složky Cachacy. Ta je často přirovnávána k rumu a obsahuje až 40 % alkoholu. Podle Maraska  můžete i v tomto případě sáhnout po náhražce rumu jako v případě Mojita. A při přípravě Caipirinhy nešlápnete vedle.
 

Cuba Libre patří určitě mezi jeden z nejoblíbenějších míchaných drinků. Přesná náhrada kubánského rumu, který se k jeho přípravě smícháním s Colou, limetkou a kostkami ledu používá bohužel neexistuje. Ale nebojte, varianta i v tomto případě je. „Jedinou možností, jak si vychutnat drink s originální chutí je, využít premixů, které jsou už i na našem trhu. Je to směs, která se přímo pro tento účel prodává v lahvičce,“ prozradil barman Patrik Marafko z pražského koktejlového baru Nebe.
 


Piňa Colada
je velmi oblíbený koktejl, který se do barů celého světa dostal z pláží v Karibiku. Připravuje se z rumu, kokosového mléka a šťávy z ananasu. I v případě Piňa Colady lze najít na českém trhu produkty, které mají nižší obsah alkoholu než inkriminovaných 20 % a můžete je do Piňa Colady přimíchat místo rumu. Jsou to především různě ochucené vodky. „Není to samozřejmě totéž jako s rumem, ale jako krátkodobá náhrada pro milovníky tohoto výtečného koktejlu to funguje dobře,“ dodal Marafko.
 

Bloody Mary v překladu krvavá Marie je populární koktejl namíchaný z vodky, rajčatového džusu a nejčastěji Worcestrové omáčky. Podle chuti a regionů se poslední jmenovaná ingredience dá změnit za Tobasco, křen, cibuli, černý pepř, bujón nebo jejich libovolné kombinace. Vodka, která se k jeho míchání používá běžně a má obvykle okolo 40 % se dá nahradit některou z nízkoprocentních vodek s originálními příchutěmi. Dobrou službu udělá například citrónová.
 

Blue Lagoon – Modrý Curacao likér se nahradit jednou z ochucených méně procentních vodek. Typické modré zbarvení můžete vykouzlit modrým sirupem.
 

Daiquiri – V případě Daiquiri lze plně a bez problémů vyměnit rum za ochucenou méně procentní vodkou, nebo jinými liquery, které nedosahují 20%. Stejnou fintu na chuťové buňky pak můžete uplatnit i v případě Margarity.
 

Sex on the Beach - Podle barmana Marafka je Sex on the beach jedním z nejvariabilnějších drinků vůbec. Originál se míchá z vodky a broskvového likéru se dvěma džusy. Nejčastěji brusinkovým a pomerančovým, nebo pomerančovým a ananasovým .Nízkoprocentní vodka udělá dobrou službu, ta s broskvovou příchutí je naprosto ideální. Charakteristickou červenou barvu dodá grenadina, která je na trhu také s obsahem etanolu pod 20 %, takže si klidně můžete vyrobit Sex during Czech prohibition.
 

Gin s tonikem - Gin je bohužel jen těžko nahraditelný, jestli vůbec. Ačkoli s tonikem se dá pít i vodka. Ideální kombinací je proto vodka s nižším obsahem alkoholu a příchutí grepu.
 

Spousta barů reaguje na prohibici a zákaz nalévání alkoholických nápojů s obsahem etanolu nad 20 % svérázně. Kromě tradičních míchaných drinků v odlehčenějších verzích, nabízejí například koktejly z piva, sektu nebo vína.  

 

 

tn.cz / kisa