Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vít Bárta poslanecký mandát zatím nesloží

Vít Bárta v TV Nova prozradil, že zatím poslanecký mandát nesloží. Rozhodl se tak po prostudování včerejšího rozsudku, který ho uznal vinným z podplácení.

Vít Bárta nesplnil svůj slib, že v případě odsouzení za uplácení odejde z politiky. V exkluzivním prohlášení pro TV Nova řekl, že zatím svůj poslanecký mandát nesloží. Chce se dále bránit u odvolacího soudu.
 

"Ne, rozhodl jsem se prozatím svůj poslanecký mandát nesložit," odpověděl Bárta na dotaz. Bude se bránit u odvolacího soudu, chce soudce přesvědčit, že půjčka úplatkem nebyla.
 

"Pro mne je nyní nejdůležitější hledat odpověď na to, jestli je obecně vyslovená žádost, respektive nabídka bezúročné půjčky, může či nemůže býti z tohoto hlediska korupcí," dodal Bárta. Doufá, že když bylo ve stranickém programu snížení poslaneckých platů, že jiný soud nebude půjčku jako korupci vnímat.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Perličky ze soudní síně. Tohle všechno zaznělo v procesu s Bártou a Škárkou

 

Premiér Petr Nečas (ODS) si s ohledem na páteční rozsudek neumí představit nic jiného než úplný odchod poslance z politiky. "Rozhodnutí nezávislého soudu beru na vědomí. Vít Bárta sám předem avizoval, že v případě odsouzení bezprostředně poté odejde z politiky, a já osobně očekávám, že tato svoje slova naplní," zmínil Nečas. Obdobně se vyjádřili i zástupci TOP 09 a opozice.
 

Obvodní soud pro Prahu 5 Bártu uznal vinným z podplácení a dostal osmnáctiměsíční podmíněný trest s třicetiměsíčním odkladem. Soud uvedl, že uplácel bývalé stranické kolegy poskytováním bezúročných půjček.
 

Jeho někdejší kolega, dnes nezařazený poslanec Jaroslav Škárka, byl uznán vinným z podvodu a odsouzen k nepodmíněnému trestu tří let. Zakázal mu také po deset let být poslancem.

Televizní noviny