Vláda chce omezit odběry DNA zločincům, experti protestují

Od loňského října kriminalisté odebírají vzorky DNA od všech obviněných z úmyslného trestného činu. Kritizovaná praxe, kvůli níž si policie vykoledovala sérii žalob, se už brzy změní.

Úpravu hodlá Nečasův kabinet prosadit navzdory doporučení expertů ministerstva vnitra, kteří argumentují například vysokou mírou recidivy - každá druhá stíhaná osoba byla už v minulosti trestána. Odebírání vzorků podle policejního prezidenta Petra Lessyho pomohlo objasnit řadu případů, včetně těch léta nevyřešených, uvádí Lidové noviny.


Politici však plošné odběry všem obviněným z úmyslného trestného považují za příliš velký zásah do soukromí, i když podle pravidel má být vzorek v případě zastavení trestního stíhání zlikvidován.

 

ČTĚTE TAKÉ:

NESKUTEČNÉ! Vraha odhalili až po 16 letech. Pomohly testy DNA


Na neexistenci zákona o DNA opakovaně upozorňují odborníci na genetiku. V civilizovaných zemích je běžné, že vzorky se odebírají jen u násilných trestných činů a o tom, na jak dlouho půjde vzorek do databáze, rozhoduje soud při vynesení rozsudku, nikoliv policista, popisují Lidové noviny.


Vláda proto pracuje na změně stávajícího stavu a ještě do léta by prý měla projednat návrh, který by měl stanovit okruh osob, kterým smí policisté odebrat vzorek DNA i proti jejich vůli. Zákon by měl rovněž jasně vymezit, jak má policie se vzorky nakládat, píší Lidové noviny.

maš tn.cz / Mediafax