Vláda chce stanovit "větší než malé množství" drogy. TABULKA

Vláda chce stanovit, jaké množství držené drogy bude trestné. Vypracovala proto nařízení, které ještě musí projít připomínkovým řízením.

Ministerstvo spravedlnosti chce, aby bylo jasno, co je "větší než malé množství" drog. Byla při něm proto ustavena mezirezortní skupina expertů z ministerstev vnitra, spravedlnosti, zdravotnictví a zemědělství, farmaceutické a lékařské fakulty Univerzity Karlovy nebo nejvyššího státního zastupitelství.


Komise již vládě předložil návrh, který jasně říká, kolik drogy může mít u sebe člověk, aniž by  to bylo trestné. Dosud to policie nebo jednotlivé soudy mohly posuzovat různě, což znamenalo problémy. Tresty se totiž mohli u stejného množství drogy, ale jiných míst lišit.


"Předkládaný návrh reaguje na potřeby praxe. Ta ukázala, že je velmi obtížné sjednotit postup policie nebo státního zastupitelství při stanovení ´množství většího než malého´," sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.


Nařízení, které má tn.cz k dispozici, říká, že za mřížemi může skončit například ten, kterého policie nachytá s více než 50 gramy marihuany, pěti tabletami extáze nebo více než 40 kloboučky lisohlávky.


Roli bude hrát i účinná látka


Policisté ale kromě množství budou zároveň zkoumat také obsah účinné látky. I její hranici totiž určuje nařízení vlády. Například u marihuany jsou mezi beztrestností a trestným činem tři gramy THC. Pokud někdo bude mít více než 50 gramů marihuany, která ale nebude obsahovat více než tři gramy THC, trest mu nehrozí.


Kromě sjednocení postihů si od nařízení ministerstvo spravedlnosti slibuje trestání dealerů nikoliv narkomanů.


Nyní je návrh v připomínkovém řízení. Po něm bude následovat vypořádání připomínek. Vládě se vrátí zpět na stůl do konce září. "Účinnost tohoto nařízení se musí shodovat s účinností nového trestního zákoníku, to znamená od 1. ledna 2010," upozornila Zinke.

hav s přispěním Adama Halmošiho TN.cz