Budou nižší penze

Vláda chce ušetřit, důchody od příštího roku porostou pomaleji

Důchody od příštího roku porostou pomaleji než dosud. Poslanci v tomto týdnu schválili dvě zásadní změny. Současné důchody porostou pouze o procento.

Každého z nás se týká kontroverzní důchodová reforma, která umožní lidem část peněz investovat do nových fondů. Dosud důchody každoročně rostly o inflaci, tedy v současné době přibližně o tři a půl procenta. To se ale změní.
 

Poslanci v tomto týdnu schválili změnu, podle které porostou následující tři roky pouze o třetinu inflace, tedy přibližně o procento. Důchodci se s tím neradi smiřují.
 

"Musím si kupovat hodně léků, hodně zdravotnických potřeb. A dneska je všechno čím dál tím dražší, ceny stoupají,“ povzdechla si důchodkyně z Jihlavy Dagmar Dvořáková.
 

 

Kdyby důchody rostly stejně jako dosud, dostal by člověk s průměrnou penzí od státu během následujících tří let přes čtyřista tisíc korun. Schválená změna tuto částku sníží o více než osmnáct tisíc korun.
 

"Mám jediné štěstí, že je mi 90 roků a že už dlouho asi nedožiju, takže už se toho zhoršování nedočkám. Nevím, jak bych z toho mého důchodu všecko poplatila,“ dodává Dagmar Dvořáková
 

s přispěním Hanuše Hanslíka tn.cz / juz