Vláda odvolala zmocněnce pro lidská práva Kocába. Ten se ale ohradil

Vláda na svém středečním zasedání odvolala zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába. Mediafaxu to potvrdil zdroj z úřadu vlády.

Ministři na svém zasedání schválili rezignaci, kterou Kocáb podal již sedmého září. "Nebylo již o čem diskutovat," řekl Mediafaxu zdroj z vlády.

 
PSALI JSME:
 
Premiér Petr Nečas (ODS) potvrdil, že vláda Kocába odvolala. Podle svých slov má okruh kandidátů, kteří by se mohli stát novým zmocněncem.

Chce je ale nejdříve představit koaličním partnerům. "Příští týden bychom mohli osobu nového zmocněnce projednat, možná i jmenovat," dodal.

Kocáb sám navrhuje jako svého nástupce svého bývalého náměstka Czeslawa Waleka nebo Oldřicha Kužílka, který se Sekcí pro lidská práva dlouhodobě spolupracoval a podílel se i na přípravě novely zákona o ochraně osobních údajů.
 
Sám bývalý ministr už před časem uvedl, že svou funkci opustí teprve v okamžiku, kdy bude mít nástupce.
 
"Nečiním tak kvůli své osobě, ale kvůli kontinuitě chodu úřadu," řekl Mediafaxu již dříve Kocáb. "Pokud by mě vláda přece jen odvolala, byl bych tím velmi zneklidněn," dodal Kocáb.

Bývalý zmocněnec pro lidská práva byl v době jednání vlády nemocný a zůstal doma, avšak ihned poté, co se o odvolání dozvěděl, odjel na úřad. Prozatím má agendu lidských práv na starosti premiér Nečas, jeho poradcem je Roman Joch.
 

Z funkce zmocněnce pro lidská práva jsem nerezignoval, tvrdí Kocáb
 

Jedinou podmínku, kterou jsem požadoval pro rezignování ze své funkce, vláda nesplnila, řekl ve středu bývalý zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Toho vláda odvolala ze své funkce, aniž by jmenovala jeho nástupce.
 

"Já jsem svou rezignaci nabídl 7. září 2010 vládě, ale měla platit ke dni jmenování nového zmocněnce. To se evidentně nestalo. Dnešním rozhodnutím vlády nebyl jmenován nový zmocněnec," řekl Kocáb.
 

"V předkládací zprávě se uvádí, že důvodem mého odvolání je přijetí rezignace ke dni 15. září 2010. To je evidentní nepravda, protože v listu mé rezignace jsem žádné datum neuvedl," dodal Kocáb.
 

Zopakoval, že jako svého nástupce ve svém rezignačním listu navrhnul svého bývalého náměstka Czeslawa Walka nebo Oldřicha Kužílka, se kterým také spolupracoval.
 

"Rád bych se dozvěděl o plánovaných změnách a o novém pojetí vlády oblasti lidských práv," prohlásil Kocáb. Ačkoliv prý na své funkci netrval, rozhodnutí vlády ho překvapilo.
 

"Jediná podmínka mé rezignace splněna nebyla. Já to nechápu. Chápal bych, kdyby došlo k námitkám k naší práci. Nic takového se nestalo," řekl Kocáb. Vyjádřil podezření, že důvodem jeho odvolání může být i jeho konflikt s primátorkou Chomutova Ivanou Řápkovou.
 

"Dostala se do vyšších pater politiky. Bylo by dobře, kdyby to byla osobní záležitost. Já se své funkce rád vzdám, ale doufám, že dojde k zachování agendy," řekl Kocáb.
 

Své působení ve funkci považuje za úspěšné. "Pan Kocáb byl ve funkci bezmála dva roky. Byla to doba turbulentní. A za tu dobu se mu podařilo prosadit tolik věcí, které kdejaký ministr za čtyři roky neprosadil," myslí si náměstek Czeslaw Walek.
 

Za Kocábův úspěch považuje například stabilizaci agentury pro sociální začleňování. "Agenturu se podařilo nastartovat,“ řekl Walek a dodal, že další z Kocábových úspěchů je boj proti extremismu. "Když pan Kocáb nastoupil, tak Dělnická strana byla na vzestupu," připomněl.
 

 

 

Mediafax