Vláda prosí bohaté: Mějte pochopení, že vám zdaníme vysoké příjmy

Ministr financí Miroslav Kalousek znovu požádal obyvatele naší republiky o pochopení při další vlně úspor a škrtů.

Kromě zvýšení DPH a tříletého zmrazení důchodů plánuje vláda i zavedení daně takzvaně pro bohaté na stejně dlouhou dobu. Kdo vydělá přes milion a čtvrt korun ročně, odvede státu z dalších peněz zhruba 30 procent.
 

Kabinet má sen - nespadnout víc než o 3% do mínusu v rozpočtech veřejných peněz. Jenže škrtání na ministerstvech a postupné zvyšování daně z přidané hodnoty nestačí. Ministr financí proto už před časem začal mávat vějířem dalších opatření. Nejvíc se mluvilo o zvýšení DPH a zmražení důchodů na tři roky.
 

Vláda teď přichází s prosíkem i k lidem s vysokými platy a vzkazuje: Utáhněte si i vy opasky, doba je zlá. „Tento krok je nutný z hlediska elementární společenské soudržnosti a solidarity mezi jednotlivými sociální mi skupinami,“ říká premiér Petr Nečas.
 

Vyšší daň pro lidi vysokými příjmy se bude počítat podle následujícího klíče: Kdo vydělá víc než čtyřnásobek průměrné mzdy, tedy přes 104 268 hrubého měsíčně, z každé další vydělané koruny mu stát sebere třetinu. Na tři roky.

Stát tím získá do rozpočtu až pět miliard korun a politické partaje v koalici i opozice už teď souhlasně přizvukují, že pro návrh kývnou.
 

Jenže to se nelíbí například podnikatelům. Naopak opozice tento vládní krok vítá. Nesouhlasí ale se zastavením valorizace důchodů. Vláda ale ustoupit nehodlá. Ministr Kalousek dnes také prohlásil, že pokud kabinet neprosadí úspory, neměl by dál pokračovat.
 

PSALI JSME:
Kalousek připustil konec koalice, pokud se nedohodne na dalších škrtech

 

s přispěním Davida Vaníčka TN.cz