Vláda schválila omezení imunity zákonodárců. Na řadě je parlament

Na svém prvním pracovním zasedání schválila podle očekávání koaliční vláda návrh na omezení imunity zákonodárců.

 

Předkládaný návrh z dílny koaličních poslanců omezuje poslaneckou imunitu pouze na trvání poslaneckého mandátu. Pokud by byl tento návrh zákona přijat parlamentem, měli by být poslanci za své prohřešky trestáni po skončení volebního období.
 
Dosud platí, že pokud Sněmovna odepře trestní stíhání svého člena, je trestní stíhání vyloučeno navždy. To však podle navrhovatelů, mezi kterými jsou i předsedové všech tří stran koalice, není vhodné.
 
Imunita českých poslanců je v mezinárodním srovnání neobvyklá a v Česku ji kritizuje laická i odborné veřejnost. Dosud byla podána celá řada návrhů zákonů, jejichž cílem bylo imunitu poslanců a senátorů omezit. Žádný z těchto návrhů však zatím neprošel.

PSALI JSME:
 
Předkládaný návrh se věnuje pouze problematice imunity členů komor Parlamentu a soudců Ústavního soudu. Ačkoliv by si podle navrhovatelů Ústava zasloužila možná i přehodnocení dalších institutů, není podle nich vhodné změnu imunity směšovat s dalšími spornými otázkami.
 
"Spojení změn ústavní úpravy imunity s dalšími problémy by snižovalo transparentnost politické odpovědnosti za rozhodování jednotlivých subjektů v legislativním procesu, neboť by byl rozšířen potenciál důvodů pro odmítnutí návrhu ústavní změny," zdůvodňují navrhovatelé.

 

tn.cz / Mediafax