Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.5. 2009 18:02

Vláda táhne do boje proti extremismu. Starostové skřípou zuby

Průvod Dělnické strany v Krupce
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Odstupující ministr vnitra Ivan Langer představil plán pro boj s extremismem. A naštval starosty.

Strategie stojí na pěti pilířích. Její součástí je mimo jiné i vznik "speciálních mobilních cel", kde by se hned po střetu neonacistů s policií odehrály rychlé soudy.


Současnou aktivitu vlády k protiextremistickým krokům podnítil mimo jiné nedávný útok neznámých pachatelů na dům ve Vítkově na Opavsku. Tři zápalné lahve vhozené do domu způsobily poranění mladým rodičům, jejich dvouletá dcerka leží ve velmi vážném stavu v nemocnici.


"S extremisty je třeba bojovat hned z několika důvodů. Jsou nepřátelé demokracie, kteří se snaží celý systém oslabirt nebo rovnou svrhnout. Také páchají škody při svých pochodech a ohrožují majetek i zdraví lidí. A v neposlední řadě také popírají zvěrstva totalitních režimů jako je například holokaust," řekl v pondělí ministr vnitra Ivan Langer.


Řekl také, že města už teď mají spoustu nástrojů, jak s různými pochody a demonstracemi extremistů bojovat. Jen musí vědět, jak na to.


Tenhle výrok ale pořádně hnul žlučí například starostům Krupky nebo Litvínova. Podle nich jde jen o alibismus a dokonce o selhání vlády.
 


Důslednější represe


Podle schváleného dokumentu je v první řadě nutné nastavit komunikaci proti extremistické demagogii a propagandě ve společnosti a za druhé ve školách.

Třetí bod strategie hovoří o potřebě spolupráce represivních orgánů státu s občanskými a nevládními sdruženími, které se zabývají extremismem.


Čtvrtá část se věnuje odbornosti specialistů v oboru a pátá část represi. Strategie počítá s tím, že by se mělo efektivněji postihovat porušování zákonů, do této části spadají i zmíněné "mobilní cely".


Langer dodal, že i když je v dokumentu hodně prostoru věnováno různým postupům, "jsou tam i konkrétní kroky a konkrétní data pro jejich realizaci," dušoval se odstupující ministr.

Zvýšená aktivita extremistů
 

Extremisté o sobě dávají v posledních týdnech měsících vědět stále hlasitějji a všelijaká setkání, pochody nebo vzpomínkové akce jsou už snad každý víkend a někdy jich je dokonce víc než jedna. Naposledy pochodovali levicoví i pravicoví radikálové o svátečním víkendu.


Anarchisté se v pátek 1. května sešli v Praze a pochodovali centrem. Stály tramvaje a policisté museli odklánět dopravu. Jinak byla ale akce poklidná a bez incidentů.


Ve stejný den si dali v centru Brna sraz příznivci krajně pravicové Dělnické strany. I když se pochod i proslov obešly bez výstřelků, ke konfliktu stejně málem došlo. Na příznivce neonacismu totiž číhal dav Romů ozbrojený například krumpáči.


Osmnáctého dubna pravicoví extremisté prošli severem Čech. V Ústí nad Labem a Krupce je hlídalo přes tisíc policistů i obrněný transportér. Obchodníci v severočeské metropoli pro jistotu na vlastní náklady zabedňovaly výlohy obchodů.

TN.cz