výhodně po kolejích

SEZNAM: Na těchto trasách výrazně zlevní vlaková doprava

Vlak. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax

O čtvrtinu nebo polovinu levnější jízdné nabízejí České dráhy na vybraných regionálních tratích, kterým hrozí zrušení. Od března bude 62 takových úseků. Které to jsou?

České dráhy se snaží uchovat regionální tratě. Nevyužívá jich mnoho cestujících a to by dopravce chtěl zvrátit. Vybral proto 44 úseků po celé republice, na nich bude platit automatická čtvrtinová sleva. Až o polovinu levnější jízdenku dostanou pasažéři na trati Benešov u Prahy – Trhový Štěpánov. Slevy začnou platit od 1. března.

 

 

 

ČD věří, že se taktika osvědčí, protože s ní už mají zkušenosti. "Na 18 tratích je tato nabídka v platnosti již od roku 2011, máme s ní tedy zkušenosti a za období, kdy na těchto vybraných tratích byla sleva nabídnuta, evidujeme nárůst tržeb a počtu cestujících na těchto tratích,“ potvrdil Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah.

 

Protože se postup prokázal jako funkční, rozhodl se dopravce v nastolené cestě pokračovat. Přibude dalších 44 úseků. "Snažíme se tímto způsobem přilákat cestující na nejméně vytížené tratě, abychom zlepšili jejich ekonomiku a pokud možno na nich uchovali provoz,“ ozřejmil ředitel Odboru regionální dopravy ČD Ivo Toman.

 

Toman dodal, že cílem ČD je udělat všechno pro to, aby regionální tratě zůstaly zachovány, byť se jejich provoz promítá i do rozpočtů krajů. Ty si pak mohou přát koleje v daném úseku uzavřít. "Krajské rozpočty jsou napjaté, neustále rostou náklady na elektřinu, dopravní cestu a tak dál. Dříve či později přijde na řadu otázka, zda na takových tratích nemá být doprava zastavena. Pokud ale existuje potenciál cestující do vlaků přilákat, je správné to nejdříve prověřit. Navíc vybíráme tratě, kde by mohlo dojít ke zlepšení služby například zrychlením spojení nebo nasazením kvalitnějších vozidel,“ řekl šéf regionální dopravy.

 

 

Jako příklad funkčního systému zmiňuje dopravce trať číslo 222 Trhový Štěpánov – Benešov, který spadá do pilotního projektu akčních slev od září 2011. Platí tu padesátiprocentní sleva. Jízdné z Benešova do Vlašimi stálo do srpna 37 korun, teď se cestující svezou za 19 korun.

 

"Po zavedení akčního jízdného nedošlo k propadu tržeb, naopak u více než poloviny spojů se tržby zvýšily, a celkově jsou na této trati o téměř 15 procent vyšší než před zlevněním. Cestující začali více využívat vlak a někteří k nám přešli z autobusů a aut,“ upřesnila ředitelka Odboru produktů a cenotvorby Ester Jánošiová.

 

 

Nabídka platí pro vyhlášené trati na jednosměrné nebo zpáteční jízdenky. Slevu nemohou uplatnit pasažéři, kteří už mají traťové nebo síťové jízdenky, ani ti, kdo nastupují ve stanici, jež neleží v uzavřeném systému.
 

kms TN.cz