Vlček hájil misi na Blízký východ. S Kavanem a Laštůvkou se nejspíš rozloučí

Jednání s Hamasem, která se uskutečnila při cestě českých poslanců na Blízký východ, se nelíbí ODS.

Občanští demokraté trvali na tom, aby předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček vysvětlil jednání svého poradního týmu s představiteli radikálního palestinského hnutí Hamas. Po úterním jednání poslaneckého klubu ODS to řekl předseda strany Mirek Topolánek.
 

"Na zařazení tohoto bodu trváme. Vzhledem k tomu, že Česká republika předsedá Evropské unii, jednání s Hamasem bylo velmi nešťastné. Předpokládám, že to nebylo naplánované, ale došlo k němu a je nutné ho vysvětlit," řekl Topolánek.
 

V podobném duchu hovořil i předseda klubu Petr Tluchoř. "Doufám, že celou blízkovýchodní misi pan Vlček vysvětlí sám a nebude třeba požadovat, aby se tento bod mimořádně zařadil na jednání Sněmovny," řekl.


Předseda Sněmovny Miloslav Vlček se v reakci na výtky ODS od chování Jana Kavana a Vladimíra Laštůvky, kteří s Hamasem jednali, distancoval. "Brzy z jejich chování vyvodím personální závěry," řekl Vlček ve své řeči na začátku úterního zasedání Sněmovny. Podle naších informací vše nasvědčuje tomu, že se skutečně Vlček chystá ukončit s Janem Kavanem a Vladimírm Laštůvkou spolupráci.
 

Vlček s dalšími evropskými politiky podnikl cestu na Blízký východ minulý týden. Delegaci evropských parlamentů vedl jako zástupce předsednické země.
 

Za to, že se exministr zahraničí a bývalý poslanec Jan Kavan či bývalý poslanec Vladimír Laštůvka sešli s představiteli Hamasu, čelil Vlček kritice. EU považuje Hamas za teroristickou organizaci.

vrl tn.cz / Mediafax