Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

V bahně jsou obrazy zkázy, první rabování. Lijáky na jihu Čech

Z bahna vystupuje zkáza. 3D PROHLÍDKA zničeného Jeseníku

Lide bojují s následky povodní. Odklízí nánosy bahna, čerpají vodu ze sklepů. Škody jdou do miliard korun.

Zvuk motorových pil je slyšet už do rána ze všech postižených vesnic. Hasiči uvolňují koryta potoků a řek od popadaných stromů. Lidé odčerpávají vodu z domů. S odklízením pomáhá i armáda.

 

V Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji bylo celkem postiženo 62 obcí, nejvíce pak okres Nový Jičín. V zatopených oblastech bylo celkem zachráněno 145 osob a evakuováno 126 lidí.

 

"Na postižených místech zasahuje 1200 hasičů ze 120 jednotek," uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Ivana Svitáková.

 

V Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku pomáhají likvidovat následky dvě stovky vojáků s potřebnou technikou. Moravskoslezský kraj si po dohodě se starosty vyžádal ještě dalších 300 vojáků, kteří by měli urychlit odklízení škod.


Exkluzivně pro tn.cz vznikl panoramatický letecký snímek Jeseníku nad Odrou, který povodeň zasáhla nejvíce. Sami se můžete pohybovat městem a přibližovat si záběry, které vás nejvíc zajímají. Klikněte na následující obrázek.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Vojáci pomáhají hlavně s úklidem, protože záchranné práce, které mají na starosti složky integrovaného záchranného systému, tedy policie, hasiči či záchranáři, o víkendu skončí. Pak budou v postižených oblastech pomáhat právě vojáci.

 

Pomoct můžete i vy. Podrobnosti najdete TADY.

 

“Zhruba 50 vojáků bude pomáhat i v novojičínských městských částech Žilina a Bludovice, kde se chystá postavení pontonového mostu. Rozvodněné toky totiž strhaly mosty a k poničeným nemovitostem je třeba dostat potřebnou techniku,“ řekl mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl.

 

V Novém Jičíně bylo podle prvních odhadů středeční záplavou těžce poškozeno zhruba 450 nemovitostí. V Jeseníku nad Odrou v pátek rozhodli statici, že bude nutné zbourat čtyři domy. Další dům přijde strhnout částečně.


Hladiny většiny rozvodněných řek na území Moravskoslezského kraje v noci začaly klesat. “Na dvou místech regionu ještě platí druhý povodňový stupeň. Druhý stupeň platí na Odře v Ostravě-Svinově a v Opavě na řece Opavě. První stupně jsou pak vyhlášeny na Černé Opavě a na řece Bělá.

Ohrožení na jihu Čech

 

Na dvou místech Jihočeského kraje platil ještě v pátek v sedm hodin ráno třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení. Během dne se ale situace částečně uklidnila. Druhý stupeň povodňové aktivity platí na Stropnici, Malši a Blanici.

 

“Zvýšenou hladinu způsobily noční bouřky a déšť. Na Šumavě a v Novohradských horách napršelo do 35 milimetrů srážek," řekla hydroložka Kateřina Štěrbová. Meteorologové ovšem očekávají přeháňky a bouřky až do neděle. Některé řeky se tak mohu znovu vylít.

 

Na Českokrumlovsku s největší pravděpodobností utonul vodák poté, co se u obce Větřní převrhla loď se třemi lidmi. Dva se dostali na břeh, třetího od čtvrtka hledají hasiči spolu s policií. Zatím se jeho tělo ve Vltavě nepodařilo najít, možnost, že by přežil, je ale téměř vyloučena.

 

I jihočeské hasiče voda pěkně potrápila. Čerpali vodu ze sklepů na Českokrumlovsku a Prachaticku, ve Velešíně bouře vyplavila také školní tělocvičnu. "V bouřkách spadlo kolem 40 milimetrů srážek," upřesnila Štěrbová. Silné deště tak znovu rozkolísaly hladiny řek v podhůří Šumavy a Novohradských hor.

 

Počasí ON-line na webu
 

Aktuální stavy průtoků řek najdete TADY nebo na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

 

Meteorologové navíc varují před dalšími bouřkami a deštěm Další povodně hrozí v jižních Čechách a na celé Moravě.

 

Podívejte se také na aktuální předpověď počasí.

 

Povodně si na území severní a střední Moravy vyžádaly už 12 obětí. Devět lidí zemřelo na Novojičínsku. Další dva pak na Přerovsku a ve Valašském Meziříčí. Šest lidí utonulo a další zemřeli na následky zdravotních problémů a pozdní lékařské péče. Dvanáctou obětí je vodák, jehož tělo ale záchranáři na Českokrumlovsku ještě nenašli.

 

České republice byla nabídnuta pomoc ze strany velvyslanectví Švýcarské federace, Hlavním velitelstvím Státní požární ochrany Polské republiky a Hasičského záchranného sboru Slovenské republiky.

 

Rabování

 

Se setměním se do ulic vydali i policisté. Celou noc procházeli vyplavené obce a snažili se zabránit tomu nejhoršímu - rabování.

 

Podle starosty Nového Jičína se zloději pokoušeli vykrást přímo ve městě vytopená auta. Policisté proto celou noc kontrolovali na mnoha silnicích projíždějící řidiče.

 

Pojišťovny, správa silnic i železnice přicházejí s prvními odhady povodňových škod. Půjde o miliardy. Více TADY.


Opravy silnic a dálnic vyjdou stát na více než jednu miliardu korun. V pátek to oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. ČEZ v pátek hlásil odhad škody čtyři miliony korun. Pojišťovnám se ozvali klienti, že jim voda zničila majetek celkem v řádech desítek milionů.


Opravy železnice jen v Moravskoslezském kraji přijdou na 380 milionů. Další desítky až stovky milionů budou stát opravy v jižních Čechách. Kvůli záplavám bylo uzavřeno pět regionálních tratí a přerušena byla i doprava na hlavním tahu z Prahy do Ostravy.


Aktuální informace o výlukách vlaků najdete ZDE. Dopravní omezení si můžete ověřit TADY.

 

Podrobné zpravodajství o povodních najdete v těchto článcích:

 

- VAROVÁNÍ: Silné bouřky na Pardubicku, Vysočině a jihu Moravy
- Povodeň už je u Prahy. Uzavřené bariéry proti velké vodě
- PŘÍBĚHY: Lidské oběti posledních povodní
- VAŠIMA OČIMA: Z malých řek dravé veletoky v ulicích
- Proč povodeň zabila tolik lidí? Byla přívalová, říká hydrolog
- Voda zabila 12 lidí. Třetí nejtragičtější povodeň v historii
- Bilance povodní: miliardové škody, 12 mrtvých
- Voda se valí na Prahu. Zítra se opevní Kampa a náplavky
- Na Moravu se chystají stovky vojáků. Škody budou miliardové
- Vyrval vodě 3 děti a mámu. Z domu je vysekal majzlíkem
- ZOUFALSTVÍ: "Nevíme, co bude. Auto pryč, dům není pojištěný..."
- Dopravní expert: Před cestou si zkontrolujte aktuální situaci
- Kvůli velké vodě vlaky nejedou vůbec, jiné pozdě. PŘEHLED
- Nejhorší bouřky už máme za sebou, bude ale ještě pršet

 

Jak se chovat při povodních?

 Povodně řádily i u našich sousedů.

Lukáš Gibiec s přispěním reportérů TV NOVA TN.cz