Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.7. 2009 12:05

VIDEA: Lijáky devastovaly Česko. Z Brna jezero, 85 dětí na útěku

Zdroj: TV Nova

Nejvíc v noci bouřka řádila v okolí Brna. V Herolticích musel být evakuovaný dětský tábor. Na řece Svratce je vyhlášen třetí povodňový stupeň.

V Třebětíně, místní části Letovic na Blanesku, každé léto potok obvykle vysychá, v noci na čtvrtek tomu bylo jinak. Vytrvalý déšť ho rozvodnil natolik, že se dostal i do domů místních obyvatel. Voda vzala i most.


Hasiči museli v noci kvůli rozvodněné řece Svratce evakuovat dětský tábor v Herolticích na Brněnsku. Z tábořiště odvedli celkem 85 dětí.


Jaká je povodňová situace právě teď? Dozvíte se ZDE!


Aktuální oblačnost  nad Českem uvidíte TADY.


Na Svitavě ve 22:00 vyhlásil starosta druhý stupeň povodňové aktivity. Druhý stupeň byl vyhlášení také na říčce Bobrůvce v Dolních Loučkách. Svratka ve Veverské Bítýšce se v noci dostala na třetí povodňový stupeň, který trvá i ráno.


Voda zalila v noci i Brno. Některé silnice se tam proměnily ve velké jezero a policisté začali odklánět dopravu. Někteří řidiči nestačili ujet a jejich auto voda zatopila.


U Opatova v lijáku bouralo auto. Zranilo se dítě


Kromě Jihomoravského kraje se hasiči nezastavili ani na Královéhradecku, Vysočině a v Pardubickém kraji.


Například v Jevíčku na Svitavsku zvedla hodinová průtrž mračen místní potok o metr a půl. Voda z něj poté zalila několik domů.


U Opatova bouralo osobní auto, které nedalo přednost kamionu. V autosedačce se zranilo malé dítě. K nehodě přispěla mokrá silnice a počasím snížená viditelnost.


Na Žďársku se voda vyvalila z rybníka u Bobrůvky přímo do místního mlýna. Lidé v noci jen doufali, že hráz vydrží a nepřijde přívalová vlna.


Výstraha skončila, bouřky další noc zřejmě nepřijdou


V Křižanově se ze svahu utrhly tuny zeminy a skončili na silnici. Hasiči vyjeli na místo, i tak se ale obec nevyhnula uzavírce silnice.


V Moravskoslezském kraji hasiči zasahovali zhruba na desítce míst, a to ve všech okresech. Například po 22. hodině museli v novojičínské části Loučky likvidovat padlý strom, další pak přišel na řadu hodinu po půlnoci v Miloticích na Bruntálsku. V Liptani na Bruntálsku voda večer zatopila část zahrad a tři jednotky hasičů si rozdělily čerpání vody ze sklepů a garáží zhruba deseti rodinných domků.


Podle předpovědi meteorologů by se bouřky v noci na pátek neměly opakovat. Výstraha skončila půlnocí nebo čtvrtou ranní a ve čtvrtek před sedmou hodinou ranní už Český hydrometeorologický ústav nevaroval před žádnými bouřkami.


Ve středu bouřky zasáhly kromě jižní Moravy nebo Vysočiny také Královéhradecko a Jihočeský kraj. Stály vlaky, nešla elektřina a voda se dostala i do cel. Více TADY.


Podívejte se, jak dopadlo po bouřce Příbramsko.

hav s přispěním reportérů TV Nova TN.cz
Reklama