Vojáci seskokem oslaví výsadek atentátníků na Heydricha

Výbuchem poničené Heydrichovo auto
Zdroj: oficiální zdroj
Vůz říšského protektora Reinharda Heydricha po výbuchu granátu

K unikátnímu seskoku se chystají armádní parašutisté. Hodlají uctít památku československých výsadkářů Gabčíka a Kubiše. Sedmdesát let po nich seskočí přesně do míst, kde výsadkáře vysadila britská RAF, aby zabili říšského protektora Heydricha, informuje MF Dnes.

Dvoučlenná skupina Anthropoid, kterou tvořili Jan Kubiš a Josef Gabčík, seskočila v noci z 28. na 29. prosince z letounu RAF u středočeské obce Nehvizdy. O pět měsíců později, 27. května, pak parašutisté spáchali úspěšný atentát na Reinharda Heydricha.
 

PSALI JSME:
Atentát na Heydricha má po 67 letech pomník
 

Od seskoku letos uplyne přesně 70 let, příští rok pak přijde výročí atentátu. V rámci tohoto jubilea ve středu zopakují seskok obou parašutistů také dva čeští vojáci: velitel 43. výsadkového praporu z Chrudimi Ladislav Švejda a náčelník výsadkové přípravy 4. brigády rychlého nasazení Tomáš Říha.
 


 

Oba muži sice nebudou tak jako Gabčík s Kubišem skákat z letadla, ale z vrtulníku, zato si však pro seskok vezmou starší typ padáků OVP-80. Ty se v armádě používaly od osmdesátých let a volba pro tento seskok na ně padla proto, že svým kulatým tvarem připomínají vrchlíky padáků, kterou používali parašutisté RAF.
 

Vojáci by měli u Nehvizd přistát ve středu po 15. hodině, a to poblíž pomníčku, který tuto událost připomíná. Seskok bude vyvrcholením oslav výročí výsadku Anthropoid. Součástí slavnosti pak bude rovněž mše v kostele v Nehvizdech, přednáška historiků a promítání filmu o výcviku českých parašutistů za druhé světové války.

tn.cz / gar