Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.2. 2012 12:33

Volba prezidenta může stát MILIARDU! Zaplatíme to my

Volební urna
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto.

Přímá volba prezidenta bude velmi nákladná a vše zaplatíme z vlastních kapes. Politici teď hledají cestu, jak alespoň trochu ušetřit.

Za spojení přímé volby prezidenta, která může stát až miliardu korun, s volbami do horní parlamentní komory nebo obecních či krajských zastupitelstev by se přimlouval předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). V neděli to prohlásil v pořadu Partie na televizi Prima family.

 
Spojení přímé volby, kterou ve středu schválili senátoři, s dalšími volbami zmínil Štěch v souvislosti s náklady na dvoukolovou volbu hlavy státu. Tu vyčíslilo ministerstvo vnitra na 655 milionů korun. Některé odhady ale hovoří až o jedné miliardě korun. Spojením voleb by se tak podle Štěcha ušetřilo.

ČTĚTE TAKÉ:
 
"To je jediná záporná věc, kterou přímá volba má. Dělal jsem si takové její hodnocení a tohle mi tam zkrátka vyšlo," komentoval náklady na volbu prezidenta vybíraného lidmi šéf horní parlamentní komory.
 
Kandidáty na prezidenta republiky mohou podle schválené novely ústavy navrhovat Češi starší 18 let peticí s nejméně 50 tisíci podpisy, skupina nejméně 20 poslanců nebo skupina nejméně 10 senátorů. Právo volit má mít každý občan ČR, který dosáhl 18 let.
 
Přímo by měli lidé volit už nástupce Václava Klause, kterému druhé a zároveň poslední funkční období na Pražském hradě skončí v březnu 2013. Sám Klaus je odpůrcem přímé volby a označuje ji za populismus.

 

 

tn.cz / Mediafax
Reklama