Jak slavili a zapíjeli porážku?

VOLBY 2014 ze zákulisí: Největší večírek měla TOP 09!

Téma:

Povolební oslavy vypadaly v každém stranickém štábu úplně jinak. Pokud byste čekali, že množství jídla nebo pití odpovídalo volebním výsledkům, tak to byste se hodně mýlili. Největší večírek měla TOP 09, už samotné sledování volebních výsledků pojala jako velkolepou oslavu.

Největší oslavy se očekávaly v centrále hnutí ANO. A přestože ANO mělo co slavit, před jedenáctou večer už byl sál i bar v podstatě prázdný. Oslava se nekonala.

 

U lidovců to bylo ještě rychlejší. Na těchto záběrech z deváté hodiny večer už je jejich volební štáb skoro prázdný a odjíždí i předseda strany.

 

Úplně mrtvo bylo i v sídle sociálních demokratů. Místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková odchází v deset večer na tramvaj a předseda Bohuslav Sobotka se nechává domů odvézt o hodinu později. Ve stejnou chvíli odjíždí i místopředseda Lubomír Zaorálek. O tom, že se žádná oslava nekonala, svědčí fakt, že sám řídí.

 

Bujaré veselí je zato ve štábu TOP 09. Celé odpoledne a večer tu číšníci stále doplňují jídlo a hostesky nalévají pití. Co hrdlo ráčí. V době, kdy jsou ostatní štáby prázdé, u TOPky je stále plno.

 

 

Předseda strany Karel Schwarzenberg byl na večírku jeden z mála lidí, u kterého se mohl člověk spolehnout, že ho v tom slavícím mumraji najde i za deset minut na stejném místě. Jediným neustále zachmuřeným hostem byl dosavadní pražský primátor Hudeček. Neustále sledoval, jak sčítání hlasů potvrzuje jeho prohru. V sedm večer, v osm, v devět i v půl desáté.

 

V deset se večírek TOP 09 pokusil ukončit Miroslav Kalousek. "Myslím si, že dnešní večer můžeme ukončit, protože volební očekávání nekončí," řekl.

 

V tu chvíli už byl Tomáš Hudeček přítomen jen na plakátech, zmizel jak pára nad hrncem. A přes Kalouskův pokus o konec akce se stále nalévalo a popíjelo, jako kdyby žádné volby nebyly.

 

 

Ale že jejich výsledek přece jen někomu z hostů ležel na srdci se ukázalo, když jsme nechali u baru zapnutou opuštěnou kameru. "My jsme vám chtěli říct, že Babiš je pěknej... Ale úplnej. A Krnáčová, ta je bez komentáře. Děkujeme, nashledanou," řekl někdo z volebního štábu.

 

Nebýt toho, že pak začaly hostesky uklízet, večírek by zřejmě pokračoval až do rána.

TN.cz / TV Nova / Hanuš Hanslík