Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

volby se blíží

VOLEBNÍ KALKULAČKA: Koho volit? Zjistěte, která strana je vám nejblíže

Volby 2013
Zdroj: Mediafax
Volby 2013

Sdružení KohoVolit.eu dnes spustilo volební kalkulačku pro nadcházející volby do Sněmovny. Lidem na základě shody jejich názorů s odpověďmi stran na 35 otázek poradí, které z kandidujících uskupení je jim programově nejbližší. Chybí mezi nimi zatím ČSSD, neboť své odpovědi ještě nedodala, uvedl mluvčí sdružení Kamil Gregor.

Sdružení ale na základě zkušeností z předchozích voleb věří, že sociální demokraté to brzy napraví. Mluvčí ČSSD Martin Ayrer to na dotaz ČTK potvrdil s tím, že zpracování odpovědí se zpozdilo kvůli množství dalších vyřizovaných dotazů. Sociální demokraté podle něj odpovědi pošlou v nejbližší možné době. Ayrer věří, že to bude "v řádu hodin, maximálně dnů". Vedle ČSSD odpovědi nedodalo několik dalších menších uskupení, z nichž pouze Suverenita - strana zdravého rozumu podle sdružení žádosti odmítla vyhovět.

 

Sdružení požádalo kandidující strany o odpovědi kvůli tomu, že ne všechny bylo možné získat z volebních programů. Odpovědi stran také plánuje zveřejnit včetně dotazů na 30 dalších otázek, v nichž se strany shodovaly a které proto do kalkulačky nebyly zahrnuty.

 

Které z kandidujících uskupení je vám programově nejbližší? To zjistíte pomocí volebnikalkulacka.cz

 

Volební kalkulačku nabízí sdružení před každými volbami jako jednoduchou cestu, jak se snadno seznámit s postoji stran. Je alternativou k časově náročnému studiu a porovnávání všech volebních programů. "To zabere hodiny a dnes už to nikdo nedělá. Proto říkáme, že vyplnění volební kalkulačky je nejužitečnějších pět minut před volbami," uvedl její tvůrce Michal Škop.


 

Volební kalkulačku mohli lidé použít letos i před prezidentskými volbami, aby si porovnali názory své a postoje jednotlivých kandidátů. Využilo toho zhruba 1,2 milionu lidí, uvedl Gregor. V následném dotazníku podle něj 300.000 lidí uvedlo, že se výsledkem názorové shody řídilo, a 100.000 lidí dokonce změnilo svého favorita. Ggregor předpokládá, že před sněmovními volbami nyní kalkulačku využije rovněž kolem milionu lidí.

ČTĚTE TAKÉ:
K volebním urnám s úsměvem: Nejlepší vtipy na téma volby!

ana tn.cz / ČTK