kauza odebraných dětí

Vraťte ukradené děti, objeví se na biatlonu v Novém Městě

Eva Michaláková a její děti
Zdroj: facebook.com
Eva Michaláková a její děti
Téma:

V pátek začíná v Novém Městě na Moravě světový pohár v biatlonu. Nechystají se tam ale jen sportovní fanoušci. Na místě bude i třicet aktivistů protestujících proti norskému Úřadu na ochranu dětí. Plánují dorazit s dvojjazyčnými transparenty a letáky pro diváky.

Cílem aktivistů je upozornit před kamerami celý svět a především Norsko na případ Evy Michalákové, jejíž dva syny už čtyři roky zadržují úřady a odmítají je matce vydat. Původní podezření úřadu, že chlapci David a Denis byli zneužíváni, už přitom norská policie vyvrátila.

 

Zatím není jasné, zda se pokusí demonstrovat i při závodu nebo mimo areál závodiště. Proti celému nápadu už se ohradil předseda Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. "Hodně mi vadí, že něco takového někdo organizuje bez našeho vědomí,“ zlobí se. "A hlavně to vůbec nemá co dělat se sportem. Ať si chodí protestovat před norskou ambasádu nebo do Osla, ale ne na biatlon." Pořadatelé jsou připraveni v případě, že se některý z transparentů objeví u trati, otočit kamery tak, aby se záběry nedostaly do mezinárodního vysílání.

 

 

Na facebooku už se objevil text jednoho z transparentů. Stojí na něm v angličtině "Norway Return Kidnapped Kids", což znamená doslova "Norsko, vrať unesené děti". Kromě toho hodlají demonstranti rozdat dva tisíce podobných letáků. Jejich snaha už se netýká výhradně dětí Evy Michalákové, ale chtějí upozornit i na jiné podobné případy v Norsku.

 

Demonstranti dokonce doufají, že by při akci mohli narazit na Nory, kteří s sebou budou mít děti odebrané jiným rodičům. V tom případě chtějí děti vyzvat pomocí letáků, aby se na ně obrátily o pomoc. Protestujících bude údajně nejméně třicet, kromě toho vyjednávají i s českými osobnostmi, které by je mohly při protestu podpořit.

tn.cz / David Garkisch