Hádka v parlamentu

VIDEO: Komunisté srovnávají Palacha a "vrahy Mašíny", poslanci lapají po dechu

Ve sněmovně se rozhořela hádka o odkazu Jana Palacha. Komunisté ho uráželi tak silně, že poslanci koalice na protest opustili jednací sál!

Vášnivá diskuze a následné nechutné útoky začaly ve chvíli, kdy se začalo projednávat, zda by se 16. leden měl zařadit mezi významné dny. Ten den se upálil Jan Palach.
 

Poslanec KSČM Miroslav Grebeníček uvedl, že Palach se neupálil na protest kvůli komunistickému režimu, ale vedly ho k tomu jiné důvody. 
 

Grebeníčkova stranická kolegyně Marta Semelová prohlásila, že současný režim falšuje historii už v učebnicích pro děti na základní škole. Uvedla, že se z vrahů dělají oběti. Byla to narážka na bratry Mašíny, kteří se po roce 1948 prostříleli na Západ.  "Jste to vy, kdo překrucuje dějiny už od školních učebnic. Z hrdinů děláte vrahy a z vrahů hrdiny!" volala Semelová emotivně.
 

 

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) se podivila, že komunisté vůbec v debatě vystupují. "Každý má v Parlamentu právo hovořit, ale existuje snad nějaká etická hranice. Já jezdím do Mělníka, kde Palach studoval, studenti mi povídají, jak si ho váží. Nevšimla jsem si, že by tam byli poslanci za KSČM a vysvětlovali studentům, že to bylo jinak," rozčílila se jindy velmi klidná Němcová.

 

 

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik kontroval, že když má koalice takový zájem na Palachovi, mohla by třeba konečně nechat opravit jeho rodný domek.

 

Komunisté chtějí, aby byla přepsaná důvodová zpráva novely, protože teď podle nich poskytuje jednostranný historický výklad. "To se budete farizejsky vymlouvat na důvodovou zprávu, abyste nemuseli hlasovat pro novelu?" zaútočil na levicovou stranu Igor Svoják (ODS).

 

Kováčik pak kolegům oznámil, že vůbec nepochopili, že jim komunisté nabízejí podanou ruku. Grebeníček zase pronesl tajemnou větu o tom, že v roce 1989 jsme promarnili šanci říct jednou provždy ne.

 

Šéf komunistů Vojtěch Filip řekl, že i ue slov Palachových spolužáků ví, že byl Palach levicovým intelektuálem a příznivcem Alexandra Dubčeka a i socialismu s lidskou tváří. Upálil se podle něj proto, že ho ničila letargie ve společnosti po vpádu sovětských tanků.

 

Nakonec však zákonodárci propustili novelu do druhého čtení, kde se o ni mohou znovu důkladně pohádat a načíst pozměňovací návrhy, kterými by se k Palachovi přidal i Jan Zajíc, jak navrhoval Jiří Paroubek (NS -LEV 21). Jediná Marta Semelová hořkost nepřekousla a hlasovala proti.

sta, kms TN.cz