Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.9. 2011 20:39

VV se pokusily do vrcholné funkce na "vnitru" dosadit stíhaného Setváka

Zdroj: TV Nova

Ministerstvo vnitra se loni pod vedením Radka Johna (VV) a jeho spolustraníků pokusilo do vrcholné pozice v rezortu dosadit dnes trestně stíhaného brněnského policistu Rudolfa Setváka. Podle zjištění Mediafaxu, potvrzeného několika důvěryhodnými zdroji, se měl stát přímo šéfem policejní inspekce.

Informace Mediafaxu potvrdilo několik důvěryhodných zdrojů z ministerstva i někteří poslanci parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost. Za loni v listopadu vypsaným konkurzem, který měl s největší pravděpodobností předem známého vítěze, stál bývalý Johnův náměstek a spolustraník Michal Moroz a pravděpodobně také současný předseda poslaneckého klubu VV a faktický šéf strany Vít Bárta, který v době Johnova ministrování podle zpráv médií "řídil" i vnitro.
 

Tehdejší Johnův náměstek nominovaný ODS Jaroslav Salivar o žádném takovém výběrovém řízení nic neví. "U toho jsem nebyl, nic o tom nevím. To si musel John někde dělat s Morozem a s Bártou, tak jak to dělali všechno," řekl Mediafaxu Salivar s tím, že se jednalo o skupinu osob z vedení ministerstva a VV, která se scházela na pravidelných poradách u Bárty v bytě.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Poslankyně Drastichová musí zaplatit POKUTU 10 tisíc! PODVÁDĚLA při hlasování
 

Ministerstvo vnitra nejprve tvrdilo, že žádné informace o vypsaném tendru nemá. "Podobnými informacemi ministerstvo nedisponuje," tvrdil v úterý Mediafaxu mluvčí rezortu Vladimír Řepka. Až na opakovaný dotaz vnitro ve čtvrtek uvedlo, že výběrové řízení na vrcholnou funkci loni v listopadu vypsalo. Stalo se tak těsně před koncem roku, kdy oznámil odchod do civilu tehdejší ředitel policejní inspekce Zdeněk Pelc. Ten se v září rozhodl ke konci roku rezignovat a vedení inspekce po něm převzal Dušan Brunclík, který byl ale tehdejším ministrem Johnem pouze pověřen. Přestože byl Johnem osobně ubezpečen, že s ním v čele inspekce i nadále počítá, vyhlásilo vnitro v tichosti zmíněné výběrové řízení, jehož vítěz měl Brunclíka zřejmě nahradit.
 

To ale vnitro popírá, vítěz výběrového řízení měl podle Řepky pouze připravit koncepci vzniku policejního ombudsmana, kterým se o pět měsíců později stal bývalý vysoký policejní důstojník Viktor Čech. Ten však u inspekce nikdy nepracoval.
 

Podle informací Mediafaxu byl tendr vypsán tehdejší ředitelkou kabinetu náměstka pro strategie a programové řízení Michala Moroze (VV), kterého John po svém nástupu do úřadu jmenoval do funkce náměstka ministra. Kvalifikační podmínky výběrového řízení však byly Morozovými podřízenými nastaveny tak, že je podle zjištění Mediafaxu mohl splnit pouze jediný obyvatel České republiky - tehdejší zástupce ředitele policie Brno-venkov Rudolf Setvák. Pouze on totiž naplňoval stanovené podmínky ohledně odsloužených let u policie a současně také u policejní inspekce.
 

John i Moroz na dotaz TV Nova popřeli, že by se Setvákem někdy jednali nebo se ho do vysoké funkce pokusili dosadit. John dokonce uvedl, že kvalifikační požadavky by splnilo nejméně deset tisíc lidí. To je však v přímém rozporu se skutečností, že se do výběrového řízení přihlásil pouze jeden člověk, a to právě Setvák. Podle mluvčího Řepky však neuspěl, o čemž byl dopisem informován loni 6. prosince.
 

Setvák u brněnské policie působil od konce devadesátých let a v lednu 2002 začal pracovat na inspekci. Nejprve jako řadový člen, poté se ale v roce 2004 stal šéfem brněnské pobočky inspekce a v této funkci vydržel až do roku 2006. Tehdy byl pro neschopnost tehdejším šéfem policejní inspekce Zdeňkem Pelcem z funkce sesazen a vrátil se na post řadového referenta, posléze na vlastní žádost přešel zpět k brněnské policii, kde pracoval až do svého letošního zatčení při odhalení gangu policistů podezřelých z vydírání v rámci organizované skupiny.
 

Kromě toho je Setvák podezřelý, že během svého působení na inspekci kryl zločinecké aktivity brněnských policistů, kteří byli součástí gangu. Údajně odkládal některá oznámení a podání podnikatelů a občanů, které policisté měli vydírat.
 

Současný ministr vnitra Jan Kubice rozhodl, že v čele policejní inspekce zůstane i nadále pověřený Brunclík, a to až do doby, než fakticky vznikne vládou a sněmovnou schválená Generální inspekce ozbrojených sborů, do níž bude policejní začleněna. Z funkce naopak odvolal Čecha, který tak byl policejním ombudsmanem pouhé tři měsíce.

tn.cz / Mediafax
Reklama