Ministr pod palbou

Odvolejte Kalouska, žádá výbor po premiérovi. SOUHLASÍTE?

Sněmovní výbor pro bezpečnost po svém dnešním jednání přijal usnesení, v němž vyzývá předsedu vlády Petra Nečase (ODS), aby navrhl odvolání ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Výbor chce ministra odvolat kvůli jeho výrokům a aktivitám vůči policistům v kauze vyšetřování nákupu armádních letadel CASA. Pro schválení výzvy hlasovali ale jen opoziční poslanci, protože zástupci koalice opustili při hlasování sál.
 

Anketa

Měl by premiér Petr Nečas odvolat ministra financí Miroslava Kalouska?

Hlasovalo 5407 lidí.
"Výbor pro bezpečnost žádá předsedu Vlády ČR, aby navrhl prezidentu republiky odvolání ministra financí Miroslava Kalouska, neboť jeho aktivity a výroky vůči Policii ČR v souvislosti s kauzou CASA jsou v rámci demokratického právního státu nepřípustné," navrhl usnesení výboru předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.
 

Usnesení odhlasovalo osm opozičních poslanců, koaliční členové výboru ještě před hlasováním opustili sál.
 

Sněmovní bezpečnostní výbor v pátek pokračoval ve čtvrteční přerušené debatě o výrocích ministra financí na adresu policie.
 

Na výboru vystoupil policejní prezident Petr Lessy i ministr financí Miroslav Kalousek. Zatímco Lessy uvedl, že ministr se sprostě vyjadřoval o policii a je prý ochotný kvůli tomu postoupit i test na dektoru lži, Kalousek prohlásil, že nikdy neměl v úmyslu napadat policii jako celek. Vždy prý mluvil o konkrétních osobách.
 

[IMAGEBOX_979706]Lessy: Kvůli Kalouskovi podstoupím i výslech na detektoru lži

[IMAGEBOX_979706]


"Působí to na mě divně," řekl agentuře Mediafax šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Věřím spíš panu ministrovi, poněvadž po pravdě řečeno, i kdybych ho neznal dosti dlouho, především ho považuji za inteligentního člověka. Tudíž bych neočekával, že by udělal takové závažné chyby, jaké se mu tady vytýkají. To je nepravděpodobné," dodal.
 

Jestli by měl Lessy jako policejní prezident skončit, Schwarzenberg neřeší. "To je na policii, aby si o tom rozhodla," uvedl.

 

Nečas se do odvolání zatím nehrne a rozhodnutí nechává na bezpečnostních sborech. "Problém považuji za závažný a stále platí, že by ho měla vyšetřit Generální inspekce bezpečnostních sborů. K rozhodnutí výboru pro bezpečnost mohu jen dodat, že není vyšetřovacím, ale politickým orgánem a opozice má právo odhlasovat si v něm cokoli," řekl premiér.

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax / hmr