Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 5. 2010

Výbor rozhodne, zda budou poslanci ještě před volbami zasedat

Poslanci ve Sněmovně
Zdroj: Mediafax
Podle původní dohody se měly strany sejít na jediný den.

Organizační výbor Sněmovny ve čtvrtek rozhodne, zda budou poslanci ještě před volbami zasedat, či nikoliv.

Měli by také navrhnout, čím se případně budou zabývat. Původní dohoda některých politických stran byla, že dolní komora se sejde na jediný den 18. května a projedná zákony vetované Senátem a prezidentem.

 

Sociální demokraté ale připouštějí, že schůze by mohla být i dvoudenní, pokud sněmovna jimi navržené body neprojedná za úterý. Kromě vetovaných zákonů, mezi kterými je například mateřská či biopaliva, chce totiž ČSSD projednat i vládní protikorupční balíček.

 

PSALI JSME:

ČSSD chce bojovat s korupcí ještě v předvolebním týdnu

 

Už v pondělí avizovala, že pokud poslanci návrh neschválí na řádné schůzi, bude trvat na svolání mimořádné schůze. Ta by se mohla uskutečnit ještě v posledním týdnu před volbami. Uspořádání krátké řádné schůze prosazují ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.

 

Zástupci všech tří partají uvedli, že hlavní prioritou pro jednání sněmovny bude prezidentem vetovaná novela, která má zvýšit mateřskou na loňskou úroveň. Kvůli státním úsporám totiž matky od ledna pobírají příspěvek ve výši 60 místo 70 procent vyměřovacího základu mzdy. Mezi další vetované zákony patří například zahrádkářský zákon, který prohlašuje zahrádkaření za veřejně prospěšné, zákon o České národní bance či zákon o ochraně ovzduší, který navyšuje podíl biosložky v  biopalivech.

tn.cz / ČTK