schůzka rivalů

Vyjasnili jsme si některé věci z kampaně, mlžil Schwarzenberg po setkání se Zemanem

Karel Schwarzenberg
Zdroj: TV Nova

I když na začátku schůzky s Milošem Zemanem Karla Schwarzenberga nazlobily blesky fotoaparátů, kvůli kterým neviděl na cestu, po více než dvouhodinovém setkání už novinářům odpustil. Se Zemanem si prý ujasnili, že Schwarzenberg je k vládě loajální a Zeman velmi kritický.

Přestože na pátečním setkání dvou rivalů z druhého kola prezidentské volby muselo padnout mnoho témat, nechtěl je Schwarzenberg příliš specifikovat. Zdůraznil, že do Loretánské ulice dorazil především jako ministr zahraničí za prezidentem.


 

"Probírali jsme různá témata, i jisté problémy zahraniční politiky, samozřejmě budoucí spolupráci. I o nových velvyslancích jsme se bavili. I o postech v Rusku. Bavili jsme se také o Hynkovi Kmoníčkovi. Jestli zůstane velvyslancem, není jisté, ale je to mimořádně nadaný diplomat. Mluvili jsme i o Vladimíru Remkovi, ale neřešili jsme ho. A tady to řešit nebudu,“ shrnul tajnosnubně, kdo by mohl obsadit diplomatické posty v zahraničí, nicméně připustil, že ve hře je i jméno slavného československého kosmonauta a europoslance za KSČM.

 

K volbám a špinavým tahanicím v kampani, kdy Zemanův tým na knížete vytahoval třeba údajné nacistické kořeny, se podle Schwarzenberga na schůzce také vyjádřili. „Trošku ano, objasnili jsme si jisté případy. Atmosféra však byla velmi přátelská, znám ho už dlouhá léta. V některých kapitolách zahraniční politiky si budeme rozumět, asi si celkem porozumíme v evropské politice. V jiných aspektech asi budou rozpory,“ zmínil. Nový prezident a ministr zahraničí se třeba neshodnou na tom, jestli je žádoucí vojenská intervence v Íránu. Podle ministra rozhodně ne, Zeman je jí výrazně nakloněn. Dělí je také otázka Kosova, podle Zemana je jeho uznání coby státu velká chyba, režim označil za muslimskou diktaturu.

 

 

Vicepremiér popřel, že by mělo nějaký význam, že je poslední státnickou návštěvou u Zemana v tomto týdnu. „Je známo, že jsem byl v zahraničí, v Bruselu, pak Mnichově a pak zase Bruselu, vůbec jsem nepobýval v České republice,“ vysvětlil.

 

Závěrem zmínil, že Zemanův postoj k vládě je nadále velmi kritický k vládě. „Já jsem mu sdělil, že já jsem k vládě a koaliční smlouvě loajální,“ podotkl.

 

Příští týden sídlo v Loretánské ulici osiří. Zeman se coby příslovečný jezevec zase vrátí na Vysočinu, kde bude přijímat soukromé návštěvy.
 

kms TN.cz