Výměna PIP implantátů bude bezplatná jen ze zdravotních důvodů

Na bezplatnou výměnu vadných prsních implantátů PIP budou mít nárok pouze pacientky u nichž byla původní operace provedena ze zdravotních důvodů.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu potvrdilo, že výměnu vadných prsních PIP implantátů by pojišťovny měly platit pouze u pacientek, kde k původní operaci byl zdravotní důvod. Novináře o tom informoval mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

 

"Pokud lékař doporučí vyjmutí implantátu ze zdravotní indikace, požádá revizního lékaře o schválení úhrady z veřejného zdravotního pojištění. V případě ohrožení života či zdraví by však mělo být vynětí implantátu z veřejného zdravotního pojištění hrazeno bez ohledu na důvody pro provedení prvotního výkonu," stojí v prohlášení.

 

Pacientkám, které si pořídily implantát PIP pouze z kosmetických důvodů, nárok na poskytnutí nového implantátu z prostředků veřejného zdravotního pojištění nevznikne. Tyto pacientky by se musely obrátit se svými nároky z titulu vzniklé škody na zdravotnické zařízení, u něhož podstoupily danou operaci.

 

Ve zveřejněném stanovisku se také píše, že odpovědnost za vadné implantáty zcela leží na zdravotnických zařízeních. "Zdravotnické zařízení, které operaci provedlo, nese odpovědnost za to, že použité implantáty jsou v pořádku a zdraví nezávadné. A to i v případě, že nezanedbalo žádnou svoji povinnost, například ověřit si příslušné certifikáty implantátů, správně s implantáty manipulovat," píše se v dokumentu, který je k dispozici na webu ministerstva.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Holčička (5) umírá. Kvůli PIP implantátům

 

Samotná zdravotnická zařízení mají pak regresní právo vůči výrobci implantátů PIP (případně distributorovi), jelikož ten škodu de facto způsobil. Zdravotnické zařízení navíc musí být dle zákona pojištěno pro případ škody způsobené pacientovi poskytováním péče.

TN.cz