připomenutí tragédie

Před 70 lety nacisté vypálili Lidice. Místo piety ale obcí hýbají hádky

Lidice si připomínají 70. výročí vypálení vesnice. Organizátoři chtějí předvést audioprojekt, který by měl návštěvníkům památníku ukázat, jak původní Lidice žily před svým tragickým zánikem. Projekt se ale vůbec nelíbí místním lidem.

"Neseznámili nás s tím, ani nás neobeznámili, že to použijí, takže podle nás zneužili naše osobní výpovědi," stěžoval si pamětník Pavel Horešovský. Podle místních lidí působí projekt jako pohádka a o historii neříká vůbec nic. Autoři podle nich vycházeli jen z dřívějších materiálů a nově se pamětníků ani nezeptali.


Původně se měla premiéra projektu odložit na září. Před pár dny ale začali autoři naléhat, že musejí dílo ukázat alespoň sponzorům. Ukázka byla ale jenom pro zvané a právě Pavel Holešovský se na ní nemohl dostat.


"Panu Horešovskému tam nacisté zastřelili tatínka, maminku viděl až po třech letech, jeho dali do kojeneckého ústavu a někdo mu řekne, nebyl jste přizván," stěžovala si starostka Lidic.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Německý prezident: Vyhlazení Lidic a Ležáků byl teroristický čin


Válku přežilo jen několik desítek lidických žen a dětí, dnes jich žije pouhých 19. Většina z nich podepsala tento týden žádost, aby jejich vzpomínky autoři v projektu nepoužívali. Obyvatelé Lidic teď doufají, že se emoce co nejrychleji uklidní a obě strany se v klidu dohodnou.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

anš tn.cz / TV Nova