VÝSTRAHA: Bouřky a kroupy až do pátku, hrozí další povodně

Meteorologové varují před bouřkami s přívalovým deštěm, povodně hrozí hlavně na jihu Čech. Výstraha trvá až do páteční noci.

Meteorologové očekávají teplé, ale oblačné počasí s přeháňkami a bouřkami. Ty budou hlavně ve čtvrtek odpoledne a večer provázet přívalové srážky s intenzitou 20 až 60 milimetrů na metr čtbvereční za jednu až šest hodin.

 

Bouřky by měl doprovázet vítr s nárazy větru kolem 20 metrů za vteřinu (cca 75 km/h) a kroupy. Během pátku bude přeháněk a bouřek ubývat, zejména na severozápadě a severu Čech.


Třetí povodňový stupeň přetrvával ve čtvrtek v osm hodin ráno na Blanici v Husinci a Heřmani, druhý povodňový stupeň v povodí Malše, na Otavě v Písku, Vltavě v Březí a na Mírovce. Přívalové deště přitom potrápily jih Čech už před pár dny.


Na postižených tocích hladiny ve čtvrtek ráno klesaly nebo byly přibližně na stejné úrovni. Vzhledem k předpokládanému výskytu dalších bouřek spojených opět s vydatnými srážkami mohou v dotčených místech reagovat hladiny toků dosažením povodňové aktivity.


Bouřka ve středu ochromila Strakonice


Bouřka s přívalovým deštěm se ve středu přehnala hlavně přes Českobudějovicko, kde v Roudném déšť vyplavil několik sklepů, garáží a zalil i silnici. Stejná situace byla v Ševětíně a okolí na Českobudějovicku. Vydatnější srážky zaznamenali i ve Strakonicích. Tady v některých panelových domech natekla voda přes rovné střechy a ucpané odtokové kanály do bytů a společných prostor.


Pro aktuální přehled o postupu oblačnosti klikněte SEM (mapa je v sekci Snímky ČR z družic MSG po 15 minutách)


"Bylo to celkově tak dvacet případů, ale ve většině voda natekla i přes vchodové dveře domů do sklepů,“ uvedl operační důstojník hasičů. Voda zaplavila i některé silnice a viadukt ve Strakonicích, který byl na víc jak dvě hodiny úplně neprůjezdný.


"Místy napršelo až 70 milimetrů srážek na metr čtvereční. Tyto přívaly naštěstí toky neovlivnily,“ uvedla krajská hydroložka Kateřina Štěrbová.


Podobná situace se může opakovat i ve čtvrtek, kdy by v odpoledních a večerních hodinách mohly podle předpovědi hydrometeorologů opět přijít bouřky a přívalové deště.

 

Co při povodních dělat?

Mediafax TN.cz