Sledujeme ON-LINE: Pátek úlevu nepřinese! Celý den proprší!

Počasí - sledujte ON-LINE
Zdroj: TN.cz

Výstražná informace ČHMÚ zvyšuje nebezpečí pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Podělte se s námi o stavu počasí ve vašem měste na facebooku tn.cz. Posílejte i fotky.

Počasí na Moravě a ve Slezsku ovlivňuje tlaková níže se středem nad Ukrajinou. Večer a v noci na pátek zasáhl Moravu a Slezsko vydatný déšť se srážkovými úhrny 20-50 mm ve Zlínském a Olomouckém kraji, 30-70 mm v kraji Moravskoslezském. V oblasti Beskyd mohou srážky dosáhnout 80-100 mm. Srážky budou v pátek během dopoledne slábnout.

 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ OD DAGMAR HONSOVÉ NA VÍKEND:

 

 


ČTĚTE TAKÉ:

NEBEZPEČÍ: Hladiny řek budou stoupat celý víkend! NEDĚLE BUDE KRITICKÁ!

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
TO MUSÍTE VIDĚT! Povodňový surfing na parkovišti před ochoďákem v Havířově...

 16:15 Červenec začíná deštivým a chladným počasím (ve Slezsku jsou aktuálně teploty jen kolem 10 °C). V oblasti Beskyd spadlo od včerejšího do dnešního poledne i přes 100 mm srážek. To se projevilo na hladinách menších toků. Ty stouply na 1. až 2. SPA, ojediněle až na 3. SPA. Píše server in-pocasi.czDalší vydatné srážky dorazí do Česka z Polska v průběhu noci na neděli. Zasáhnou celé území, ale vydatné budou na severních pohraničních horách. V těchto oblastech spadne kolem 80 mm srážek, což se opět projeví na vzestupu řek. Vydatně zaprší i na Vysočině, kde spadne kolem 50 mm srážek. Srážky budou ustávat až během pondělního dne.

15:00 Výstrahu ČHMÚ rozšířil Meteopress o podrobnosti: Nad Pobaltím se prohloubí tlaková níže, která ovlivní i počasí u nás v České republice. Velká oblačnost a déšť budou přicházet v sobotu odpoledne od severu a budou se rozšiřovat směrem k jihu až jihovýchodu. Trvalé a místy vydatné srážky tedy čekáme v druhé polovině soboty, v noci na neděli a v neděli. Nejvydatnější srážky se očekávají na severu, hlavně v horách, kde by podobně jako v minulých hodinách na severovýchodě území mohlo spadnout až 100 mm srážek. Dají se proto očekávat vzestupy hladin řek a dosažení stupňů povodňové aktivity.

MAPA PŘEDPOKLÁDANÝCH SRÁŽEK NA SOBOTU A NEDĚLIPODÍVEJTE SE TAKÉ NA PRŮBĚH POVODNÍ V HULÍNĚ14:30 Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před nebezpečím velmi vydatných dešťů. Výstraha platí pro devět krajů (Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Ústecký kraj, Zlínský kraj) od soboty 17.00 do neděle 23.59

13:30 Aktuální situace na Blansku. Teplota je necelých 20°C a vypadá to, že bude pršet

13:20 V říčce Trnávce v obci Trnava na Zlínsku našli policejní potápěči v pátek před 13. hodinou mrtvé tělo. Pravděpodobně jde o muže, kterého ve čtvrtek večer strhl proud vody

POTVRZENO: Povodeň má první oběť! Záchranáři našli tělo muže, kterého smet proud vody!

12:40 Na Moravě a ve Slezsku pozvolna slábnou a naopak na jihozápadě Čech se vytvářejí přeháňky, během odpoledne lze očekávat i ojedinělé bouřky.

11:27 Předpokládá se nová výstraha, kterou by Čhmú mohlo vydat již dnes.Platnost by mohla trvat od zítřejšího dne až do pondělního odpoledne. Nad Polskem a Pobaltím se formuje tlaková níže, která se během víkendu přesune jižněji a zasáhne i Česko. Očekávají se úhrny od 20 do 40mm,na horách 40 až 80mm.

 

 

11:12 Mrtvé tělo viděli plavat v řece Dřevnici ve Zlíně náhodní svědci v pátek před 11. hodinou. Agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček s tím, že záchranáři jedou informaci prověřit.

 

10:30 V Bystřici pod Hostýnem je v pátek dopoledne na řece Bystřičce i Černém potoku třetí stupeň povodňové aktivity. Od čtvrteční 15. hodiny do pátečního rána spadlo v Hostýnských vrších až 160 milimetrů srážek.

PODÍVEJTE SE NA ČTVRTEČNÍ ZAPLAVENÍ BYSTŘICE POD HOSTÝNEM10:15 Prudká voda, která se ve čtvrtek přehnala řadou obcí ve Zlínském kraji, odřízla obec Rusavu od zbytku světa. Jediná příjezdová cesta do Rusavy se zbortila a stala se tak neprůjezdnou. V obci zůstali uvězněni obyvatelé i turisté, kteří jsou ubytování v hotelích. Asi čtyři domácnosti jsou podle starosty bez vody. Škody půjdou nejspíš do milionů korun.

10:00 V pátek nás čeká proměnlivá, převážně zvětšená oblačnost, místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Na severovýchodě zpočátku zataženo a déšť. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C, na severovýchodě místy chladněji. V 1000 m na horách kolem 11 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

9:26 Dnes očekávejte proměnlivou oblačnost a místy přeháňky. Na SV Moravy a Slezska ještě dopoledne až zataženo a déšť, který bude ustávat. Teploty 16 až 20 °C. Mírný SZ vítr 3 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 12 m/s bude slábnout.9:12 V Moravskoslezském kraji už některé řeky dosáhly v pátek ráno druhého stupně povodňové pohotovosti. Přestože od čtvrtku stále prší, další dramatické stoupání hladiny řek nehrozí.

Na druhém stupni povodňové pohotovosti je Lučina v Bludovicích a Stonávka v Hradišti. Na první stupeň vystoupala Lučina v Domaslavicích, Ostravice ve Frýdku-Místku, Olešná v Palkovicích a pod přehradou, Ondřejnice v Kozlovicích a Lubina v Petřvaldu u Mošnova.

8:30 Přestože na Vsetínsku hustě prší, déšť žádné škody zatím nenapáchal. Stav na hlavních vodních tocí je strvalý. Relativní klid je i v Jihlavě, kde zatím jsou zatím srážky na nule a i hladina řeky Jihlava klesá. Meteorologové přesto varují, že i o výkendu bude na Moravě a ve Slezsku hustě pršet a případné povodně se mohou vyskytnout téměř kdykoli.

7:50 V Ostravě a Bruntálu stále mohutně prší. Déšť trápí i obyvatele Karviné7:45 Jedna ze svědkyň ohlásila, že v obci Trnava spatřila v rozvodněné Trnávce muže, kterého proud stáhl pod vodu. Hasiči ale jeho tělo neobjevili. "Při monitoringu břehů budeme pamatovat na to, že bychom mohli eventuelně tělo najít," poznamenal mluvčí krajských hasičů Mitáček.

7:30 Záplavy pomalu ustupují. Už minimum výjezdů absolvovali hasiči v souvislosti se záplavami ve Zlínském kraji v noci na pátek. Přibližně od půlnoci začala voda v kraji opadat.

V průběhu čtvrtečního dne byla nejvíce zasažena oblast Bystřice pod Hostýnem, večer pak velká voda zasáhla oblast Slušovicka a Vizovicka. Jedna ze svědkyň ohlásila, že v obci Trnava spatřila v rozvodněné Trnávce muže, kterého proud stáhl pod vodu. Hasiči ale jeho tělo neobjevili.

22:30 V reakci na předpokládané trvalejší srážky v horských oblastech Moravskoslezského a Zlínského kraje lze během nočních hodin očekávat prudké vzestupy hladin především menších toků, zejména v povodí Olše, Ostravice, Bečvy a pravostranných přítoků Odry.

Předpokládá se četné dosažení 1. SPA, v povodí Olše, Ostravice a horní Bečvy i 2. SPA. Na malých tocích v povodí Olše a Ostravice mohou hladiny krátkodobě dosáhnout až 3. SPA.

21:20 V Jihlavě je v tuto chvíli zataženo a teplota okolo 13°C, přestože to vypadá na pořádný liják, tak tam zatím nepršelo

20:40 Na Beskydsku by se přibližně ve 2 hodiny ráno mohly vyskytnou silné deště.

19:25 Od 12:00 do 19:00 napadlo v Čechách až 7mm srážek. Na Moravě to bylo až 17mm.  Na mnoha místech v povodí Odry spadlo od 20 do 62mm srážek.Do povodí Moravy od 5 do 25mm v okolí Kroměříže i 44mm srážek.

18:35 Ve Chvalčově začala voda valící se z lesů ohrožovat několik domů a hrozilo jejich zaplavení. Na místě se zvažovalo nasazení bagru a odvod vody z ohrožené lokality.

Hasiči zasahují také na dalších místech a v obcích Zlínského kraje – Slušovice, Zlín – město, Rusava, Zlín – Kudlov, Vizovice – Chrastěšov, Jasenná, Rychlov…18:30 Deště komplikují život také lidem v Lukově, kde Voda pronikla do domova pro seniory. Zaměstnanci vyháněli vodu z domova a hasiči pomáhali odčerpávat vodu ze zaplaveného atria.PODÍVEJTE SE NA DEŠTĚ, KTERÉ SUŽUJÍ MORAVU

18:25 Prudké deště ve Zlínském kraji začínají páchat škody. V Bystřici pod Hostýnem už zaplavených několik čtvrtí města.17:50 Deště budou, převážně na severovýchodě území, pokračovat i večer a v noci. Spadnout může až 80 mm srážek. Předpokládá se zvýšení hladiny řek. Na menších tocích může být až 3. stupeň povodňové aktivity

17:15 Deště se zatím vyhýbají, například Příbrami a Jihlavě. Na obou místech je zataženo a fouká vítr, ale zatím neprší.

16:55 Prudký déšť je také v Kroměříži. Trochu lepší situace je v Hrušovanech u Litoměřic. Je tam sice zataženo, ale zatím neprší

16:35 Bouřky a silné deště se přesunuli převážně na Moravu. Téměř nad celým územím Moravy jsou buď bouřky, nebo prudké deště

16:00  Voda v Ostravě zatopila koleje tramvajové linky v Přívoze. Tramvajová doprava ze Sadu Boženy Němcové směrem na Hlučínskou a zpět je zastavená.

Zatopeny jsou také obě myší díry v Přívoze – jak u nákladového nádraží Českých drah v Mariánskohorské ulici, tak i pod železničním mostem v Hlučínské ulici.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA15:40 V okresech Karvinná, Frýdek Místek, Ostrava a Nový Jičín se vyskytuje pás velmi silných bouřek, které postupují zvolna směrem k jihu. Podle radarových odhadů může v nejbližších dvou hodinách v přívalových deštích v těchto okresech spadnout 30 až 50 mm srážek.

Možné škody a doporučení: V oblastech zasažených přívalovými dešti lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, ulic, sklepů, podemletí komunikací apod.

V reakci na předpokládané trvalejší srážky v horských oblastech Moravskoslezského a Zlínského kraje lze během nočních hodin očekávat prudké vzestupy hladin především menších toků, zejména v povodí Olše, Ostravice, Bečvy a pravostranných přítoků Odry.

PODÍVEJTE SE, KDE SE DAJÍ OČEKÁVAT POVODNĚPředpokládá se četné dosažení prvního stupně povodňové aktivity  v povodí Olše, Ostravice a horní Bečvy. Místy hrozí i druhý stupeň. Na malých tocích v povodí Olše a Ostravice mohou hladiny krátkodobě dosáhnout až 3. SPA.

Na Slovensku už s povodněmi bojuje Bratislava a Kežmark Meteorologově doporučují při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem kvůli nebezpečí aquaplaningu.
 

TN.cz