Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.6. 2008 00:37

Bouřky jsou tu. Padaly stromy i rozhledna

Hasiči vyjížděli ke stovkám popadaných stromů. Vítr shodil i rozhlednu na Chrudimsku. Ve Středočeském kraji ošetřili dva zraněné.

Českem se odpoledne a večer prohnala větrná smršť s přívaly deště. Rozmary počasí Česko mohou zasáhnout i v noci.


Středočeští záchranáři dosud kvůli bouřkám a větru ošetřili dva zraněné. "Ve Žlebech zavalila větev muže. Utrpěl zhmoždění ruky a nohy. Po ošetření jsme ho převezli sanitním vozem na chirurgickou ambulanci v Čáslavi," informovala za záchranáře Tereza Janečková.


Dalším zraněným byl muž z obytného přívěsu, který utrpěl zhmoždění ruky a byl převezen sanitkou na chirurgickou ambulanci v Kutné hoře.


Na Chrudimsku se sesypala nově postavená rozhledna


Silný vítr zasáhl také Chrudimsko. Nepřečkala ho na konci května postavená dřevěná rozhledna na Čertově Skalce. Po náporu místo ní zbyla hromada dříví. Vydržela jen desetimetrová špička, kterou vítr shodil a poponesl o pár metrů dále.


Bouřka dorazila i na jižní Moravu


V Jihomoravském kraji po 20. hodině vyjížděli hasiči k 80 zásahům. Hodně práce měli na Blanensku a Brněnsku. Zasahovali také v Brně, na Vyškovsku a Hodonínsku. "Nejvíc zásahů zatím směřovalo k odstranění vyvrácených stromů," informoval mluvčí hasičů Jaroslav Haid.V Jihomoravském kraji po 20. hodině vyjížděli hasiči k 80 zásahům. Hodně práce měli na Blanensku a Brněnsku. Zasahovali také v Brně, na Vyškovsku a Hodonínsku. "Nejvíc zásahů zatím směřovalo k odstranění vyvrácených stromů," informoval mluvčí hasičů Jaroslav Haid.


V Praze uletěly střechy


V hlavní městě se kolem sedmé hodiny večer strhlo boží dopuštění. Nad metropolí se setmělo, mraky proměnily letní večer v noc.


Podívejte se, jak dopadl jeden z domů v Černošicích.
Průtrž a vichr přerušily v Praze například 17. ročník sportovní soutěže Pražská tyčka. Závody ve skoku o tyči se konaly na nádvoří u Národního divadla.


Pražští hasiči vyjížděli například ke stromům spadlým na auto na Ortenově náměstí v Praze 7 nebo ve Zbraslavi. Silný vítr shodil plechy ze střechy cukrovaru v Čakovicích. Hasiči odstranili také plech uvnitř panelového domu, který hrozil utržením nad strojovnou výtahu v Poděbradské ulici v Praze 14.


Silný vítr srazil k zemi také billboard na rozvadovské spojce. Hasiči vyjížděli na Ortenovo náměstí také ke větvi spadlé na upínací lano troleje. Další strom spadl také v Lipencích. Jen tesně minul strom chatu ve Zbraslavi.


Chcete se i vy s námi podělit o dojmy z průtrže mračen? Posílejte nám fotografie i videa na email zpravy@tn.cz!


Takto zachytil bouřku v Pardubicích čtenář a divák Petr Blacárek.


Další fotka od vás je ze silnice R6 u Chebu.


Spoušť v severních a východních Čechách


Před třetí odpoledne zasáhly bouřky Varnsdorf. Hasiči zasahovali při čerpání vody z plynové kotelny a sklepa restaurace a kina Panorama nebo u popadaných větví na elektrickém vedení v ulici Josefa Lady. 


Hasiči odstraňovali také následky přírodních živlů na Žatecku a Lounsku a v menší míře i na Děčínsku a Chomutovsku.


V Lázních Bělohrad padaly dokonce kroupy. Silná bouře tam trvala jen čtvrthodinu, za sebou ale zanechala zahrady bílé ledem krup a proudy vody na silnicích.Na Pardubicku padaly stromy


Silná bouře na Pardubicku lámala stromy. Ty v několika obcích blokují silnice. Doprava je znemožněná v Pardubicích – Ohrazenicích, v Semíně, Valech a ve Vysoké u Holic.


„V Pardubicích padající stromy poškodily několik aut, mají rozbitá skla a poničené kapoty,“ uvedla pardubická policejní mluvčí Markéta Janovská.


Lidé byli občas bez elektřiny a telefonního spojení.Jinde už počasí řádilo odpoledne


Stromy na vozovce odstraňovali středočeští hasiči. "Ke spadlým stromům jsme vyjížděli na Rakovnicku, Berounsku a v Praze - Východ," uvedl mluvčí Ladislav Křivan. Tři stromy spadly například v Drnku, jeden skončil na silnici u Chýňavy a v Hořovicích. Hasiči také pomáhali s jedním vytopeným sklepem. Nikdo nebyl zraněn.


Na Karlovarsku hořelo


Karlovarským krajem se bouře s přívalovým deštěm prohnala kolem páté odpoledne. Hasiči během hodiny vyjížděli k deseti popadaným stromům. V Chodově spadla ulomená větev stromu na elektrické dráty, následoval zkrat a začala hořet trafostanice. V Ostrově pak spadl strom na odstavený nákladní automobil. Další strom spadl v Kynšperku na dům. V několika případech byly kvůli popadaným stromům neprůjezdné silnice.


Během bouřky, která se večer prohnala Plzeňskem, udeřil blesk do domu ve Starém Smolivci. K požáru přijeli tři hasičská auta.


Bouračky na Liberecku


Na Liberecku začalo pršet kolem třetí hodiny odpoledne.Hasiči vyjížděli v celém Libereckém kraji k mnoha padlým stromům přes komunikace.


V České Lípě padající strom zasáhl zaparkované auto, v Liberci Krásné Studánce spadl strom na dráty elektrického napětí.


Někteří řidiči ztratili kvůli hustému dešti orientaci.


Polský řidič Avie v bouři zapomněl na výjezdu z Liberce včas odbočit a rychlostní komunikace ho vedla dál na Děčín.


Na dálnici se chtěl otočit. Protijedoucí autobus už nestačil dobrzdit.


Podívejte se na video z nehodyNa Plzeňsku létaly větve


Počasí zlobilo i na Plzeňsku. Mezi půl šestou a osmou hodinou večer vyjížděli hasiči ke zhruba sedmi desítkám případů. Nejvíce zasaženými oblastmi bylo Tachovsko, Plzeň-sever a Plzeň-město. Nejčastěji se jednalo o padlé stromy nebo větve, které překážely na komunikacích.


Například v Nýřanech hasiči vyjížděli k popadaným plechům ze střechy domu, v Plzni Doubravce spadlo lešení. Ve Starém Smolivci zasáhl úder blesku rodinný domek. V Třemošné byl ohlášen pád stromu na dům, jednotka padlý strom rozřezala a odklidila.


Následky bouřek pocítili i řidiči. Na 73. kilometru dálnice D5 došlo k sesuvu půdy. Na místě je zúžený průjezd. Silnici mezi Trojany a Mariánskou Týnicí zatarasil strom. Komunikace je do čtvrtku neprůjezdná.


Meteorologové varují


Už po přes den meteorologové varovali, že ve středu odpoledne a večer se s bouřkami můžou vyskytnout přívalové deště a kroupy.


Nebezpečné extrémy počasí souvisí s tím, že přes Německo a Francii postupuje k východu studená fronta.


Ta v noci na čtvrtek přejde přes naše území dále k východu. Před ní k nám proudí teplý vzduch od jihu.


Ve středu večer a v první polovině noci na čtvrtek se s bouřkami mohou objevit i přívalové deště. "Napršet může až 35 milimetrů, přijít mohou i kroupy a nárazový vítr," varovala po poledni předpověď na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.


"Největší nebezpečí hrozí na severozápadě a severu Čech a v Jeseníkách," doplnila meteoroložka Dagmar Honsová.


Přívalové srážky mohou podle meteorologů způsobit prudké krátkodobé rozvodnění malých toků, potoků, nebo i jindy suchých koryt. Hrozí zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů, komunikací a podobně.

ČTK / gib / Ivan Berka / vek / hav tn.cz