Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Prudké bouře potrápily ČR! Lámaly stromy, trhaly střechy a zvedly hladiny řek! Podívejte se na satelitní snímky

VÝSTRAHA! Silné bouřky jsou tu! Bičují Vysočinu a postupují dál...
Zdroj: TN.cz

Českem se prohnala vlna silných bouřek. První bouřky se už krátce po poledni zformovaly na česko-rakouském pomezí. Srážková a bouřková činnost celý den sílila a postupovala východním směrem. Na Vysočině deště vytopily několik sklepů a v Brně silný vítr polámal několik stromů.

Český hydrometeorologický úřad vyhlásil varování před silnými bouřemi pro Jihomoravský, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický, Zlínský kraj a pro kraj Vysočinu. Bouřky doprovázely také krupobití, silný vítr a přívalové deště.

TAKHLE VYPADALA BOUŘKA V OSTRAVĚBOUŘE ZVEDLY HLADINY ŘEK

Odpolední bouřky na Vysočině zvedly hladiny řek, stav bdělosti hlásily hned tři místa v kraji. "Hladiny stoupají na některých tocích zejména na Třebíčsku, Velkomeziříčsku a Žďársku. Večer byly na území kraje na většině sledovaných míst zvýšené průtoky,“ potvrdila mluvčí Kraje Vysočina Jitk Svatošová.

V pondělí ve 23 hodin se tok Kněžná pod Orlickými horami během několika hodin rozvodnil z 5 na 162 centimetrů.2. stupně povodňové aktivity dosáhly také toky Balinka a Oslava.

Na 1. stupeň se rozvodnily toky Malše, Sázava, Divoká Orlice a Slatina nad Zdobnicí.

PODÍVEJTE SE NA SATELITNÍ SNÍMKY POČASÍ"Stav bdělosti, tedy I. stupeň povodňové aktivity, je na řece Balince u Baliny, na řece Oslavě pod nádrží Mostiště a na Sázavě u Žďáru. Ještě horší je situace na řece Oslavě. U Dolních Borů byl dosažen stav pohotovosti, tedy II. Stupeň povodňové aktivity,“ dodala Svatošová. Ten byl na malou chvíli dosažen i na řece Sázavě ve Žďáru nad Sázavou, vzápětí tu ale voda znovu klesla.

Větší povodně prý ale Vysočině nehrozí. "Vzhledem k postupnému přesunu srážek na severovýchod předpokládáme lokálně ještě dosažení druhého stupně," doplnila mluvčí.

BOUŘKY LÁMALY STROMY A VYTÁPĚLY SKLEPY

Silná bouře doprovázená silnými větrnými poryvy vyvrátila v pondělí v podvečer v centru Brna několik stromů. Agentuře Mediafax to řekl operační důstojník jihomoravských záchranářů s tím, že jednotky hasičů jely likvidovat čtyři popadané kmeny do Hlinek a do areálu nemocnice Pekařské ulice ve Starém Brně.

 "V Pekařské ulici spadl strom v areálu Nemocnice u svaté Anny," řekl dispečer. Podle prvních informací se nikdo nezranil, hasiči nyní kmen rozřezávají. Na křižovatce Hlinek s Lipovou ulicí padly hned čtyři stromy najednou.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.


V Hvězdlicích na Vyškovsku dokonce bouří vyvrácený strom zavalil ženu středního věku. Neštěstí se stalo v části Nové Hvězdlice. "Ženu, na kterou při bouřce spadl po prudkém poryvu větru strom, ošetřujeme," řekla mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová.

Bouře s vichrem vyvracela stromy také v okolí jihomoravské metropole. "Zlá situace byla ve Cvrčovcích, kam jely jednotky odklízet stromy ležící přes cesty během krátké doby opakovaně," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Polomy hasiči uklízeli také ve Vojkovicích na Brněnsku, v Litobratřicích na Znojemsku nebo Hvězdlicích na Vyškovsku. "V souvislosti s bouřemi jsme zaznamenali zatím čtrnáct výjezdů," konstatoval Haid. Dodal, že nejhorší situace panovala v podvečer v Brně a jeho bezprostředním okolí.


Přívalový déšť na Vysočině zatopil v pondělí odpoledne několik silnic a sklepů. Nejvíc voda řádila na Třebíčsku, potvrdila agentuře Mediafax mluvčí hasičů Kraje Vysočina Petra Musilová.

Přívalový déšť na Vysočině zatopil v pondělí odpoledne několik silnic a sklepů. Nejvíc voda řádila na Třebíčsku, na řece Oslavě v Ostrově nad Oslavou byl v pondělí v podvečer vyhlášený třetí stupeň povodňové aktivity, potvrdila agentuře Mediafax mluvčí hasičů Kraje Vysočina Petra Musilová.

 V Olomouci hasiči zasahovali v pondělí v podvečer při odstraňování zbytků střechy, kterou strhl vítr během bouřky. Agenturu mediafax o tom informoval mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Plechová střecha z rodinného domu odletěla na vozovku. „Byli jsme povoláni k technické pomoci při odstraňování zbytků plechové střechy z vozovky,“ řekl mluvčí.Jak dodal, na Olomoucku zatím vichr zlámal asi pět stromů.

Na Žďársku zase voda zatopila několik silnic. "V Novém Městě na Moravě je ve Žďárské ulici asi půl metru vody a hasiči si vyžádali posily," uvedla Petra Musilová. U Měřína zase voda částečně zatopila podjezd pod dálnicí D1. "Je tam asi 30 centimetrů vody, která natekla i do několika sklepů," dodala mluvčí.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 "První výjezd jsme zaznamenali ve 13.54. Nejvíce událostí zatím evidujeme na Třebíčsku, a to 15 a na Žďársku - 12. Ve většině případů hasiči odčerpávali vodu ze zatopených sklepů - v Třebíči zasahovali například v ulicích Okrajová, Bedřicha Václavka nebo na Karlově náměstí. Ze sklepů čerpali hasiči vodu také v Ostrově nad Oslavou, Novém Městě na Moravě nebo v Radostíně nad Oslavou," upřesnila mluvčí.

Popadané stromy z komunikace odstraňovali hasiči například u obce Trnava na Třebíčsku. Po dešti zůstala neprůjezdná silnice v Třebíči a také v Novém Městě na Moravě.

Do osmnácté hodiny pak museli hasiči vyjíždět k dalším desítkám zásahů. "Celkem jich je už 68," potvrdila Musilová. Déšť se posunul i na západ kraje nad Jihlavsko, Pelhřimovsko a Havlíčkobrodsko. „V Havlíčkově Brodě čerpali hasiči vodu ze zatopených sklepů například na ulici Dolní, Chotěbořská nebo Reynkova. V Jihlavě na Královském vršku spadl strom na zaparkovaný osobní automobil,“ dodala mluvčí. Jak se nám ale podařilo zjistit, škoda na automobilu je nulová, větve se o vůz jen opřely," dodala mluvčí.

 
Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

ČHMÚ