škola jinak

Vysvědčení se rozdávalo i v kriminále! Co mají z matematiky lupiči a vrazi?

Vysvědčení se dnes rozdávalo i v místě, kde byste to asi nečekali. A to ve vězení. A jak trestanci dopadli?

Na vysvědčeních většinou byly možná překvapivě jedničky a dvojky. Objevily se ale i čtyřky. A to hlavně z matematiky. Řada vězňů však měla i vyznamenání. Učiliště je přímo v areálu věznice s ostrahou a kromě předmětů jako je čeština nebo cizí jazyk, tu mají studenti i praxi, kterou vykonávají v místních dílnách.

 

Jsou mezi nimi podvodníci, zloději ale i vrazi. Až se vyučí, budou z nich malíři a lakýrníci. Výuka probíhá za dohledu kamer a občas studenty přepočítávají dozorci. Žáky si ale učitelé pochvalují. "Já jsem skoro celý svůj profesní život strávila na střední škole. Žáci mi přijdou skoro stejní, jako ti, co jsem měla dřív," říká pedagožka Jitka Řeháková.

 

 

Zvýšit si kvalifikaci se rozhodl i Jindřich Kučera. Na svobodu se dostane za 4 roky. "Prodával jsem drogy, útočil jsem na policisty autem. Dal jsem se na školu, abych se naučil ještě něco nového a zkusil to v něčem jiném," přiznává Jindřich.

 

A vlastní zkušenosti se studiem za mřížemi má i sám ředitel učiliště. "Ve vězení jako žák jsem se ocitl v 90 letech. To jsem byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost na devět let. Vyučil jsem se během výkonu trestu obráběčem kovů. Nyní připravuju rigorózní práci a studuju disertační studium," říká ředitel učiliště Jan Beer. Že se z jeho studentů stanou lékaři nebo právníci ale není moc pravděpodobné. I tak ale věří, že to co dělá, má smysl.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vysvědčení celebrit: Kdo byl šprt? A kdo měl dvojky z chování?

Válková odmaturovala: Máme její vysvědčení! Co misska dostala?

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / hru