Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 2. 2011

Vytočený Rath: V této zemi je neuvěřitelný bordel!

Středočeský hejtman David Rath
Zdroj: Mediafax
Středočeský hejtman David Rath

V České republice si nikdo neplní své povinnosti a v oblasti zdravotnictví panuje neuvěřitelný bordel. Při středečním jednání výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny to řekl poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath.

Rath se rozlítil při diskusi o případné restrukturalizaci lůžkové péče, která navazovala na informaci ministerstva zdravotnictví o ukončení akce Děkujeme, odcházíme.

Na slova prvního náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Pavelky, že by zrušení deseti tisíc lůžek mohlo přinést zdroje na platy lékařů, Rath reagoval tím, že nemá smysl v současné situaci vést debaty o zeštíhlení lůžkové péče. "Každá debata o restrukturalizaci lůžek je za dnešního stavu zbytečná. Zřizovatelé totiž udělají to, co pro ně bude výhodné a možné. Jakýkoliv zřizovatel by byl ale velmi špatných hospodářem, pokud by na změnu v lůžkách kývl, protože by mu pojišťovna snížila úhrady," vysvětlil hejtman.

POSLECHNĚTE SI SLOVNÍ PŘESTŘELKU MEZI MINISTREM VÍTEM BÁRTOU A DAVIDEM RATHEM ZE ZAČÁTKU ÚNORAKritika zdravotních pojišťoven

Vzápětí dodal, že pokud nebudou dané jasné garance z ministerstva na několik let dopředu, Středočeský kraj nezruší ani lůžko, protože by ho to poškodilo: "Já bych jako hejtman zakázal každému řediteli cokoliv měnit, pokud nebude mít závazek ministerstva, že ty změny nepovedou ke snížení příjmu."

Rath se v té souvislosti opřel do zdravotních pojišťoven, které podle jeho názoru nezvládají svou práci. "V této zemi si nikdo neplní své povinnosti. Je tady takový bordel, takový nepořádek. Neplatí tu žádná ekonomická pravidla. Je polovina února a my nevíme, kolik naše nemocnice od pojišťoven dostanou."

Náměstek Pavelka však oponoval, že restrukturalizace lůžkové péče má smysl v každé době. "Lůžková oddělení jsou totiž většinou ztrátová a musí se dotovat příjmy z jiné činnosti," uzavřel diskusi.
 

tn.cz / Mediafax
Reklama