smutné výročí

VZPOMÍNKA: Před 46 lety se upálil Palach, bojoval za svobodu

Téma:

Přesně před 46 lety se v horní části Václavského náměstí na protest proti okupaci tehdejšího Československa armádami států Varšavské smlouvy, upálil Jan Palach. Student historie a politické ekonomie zemřel o tři dny později, a jeho pohřeb se stal masovým vyjádřením nesouhlasu s tehdejším potlačováním svobody. Vzpomínkové akce se konají po celé České republice.

Zrušení cenzury nebo povolení cestovat do ciziny - to byly jedny z požadavků, které předložili studenti komunistické straně během okupační stávky v listopadu 1968. Nepodařilo se je ale prosadit. Šestnáctý leden měl všechno změnit.

 

"Dnes kolem 15. hodiny se na Václavském náměstí těžce popálil student J.P. pražské filozofické fakulty. Polil se dosud neznámou hořlavinou, zapálil na sobě oděv a přivodil si těžké popáleniny," informoval tehdy Československý rozhlas. Student filozofické fakulty zemřel v nemocnici o tři dny později.

 

"Žádná léčba v podstatě nepřipadala v úvahu, takže jsme se jen snažili o to, abychom zmírnili jeho utrpení, bolesti a abychom ho utvrdili v tom, že to, co udělal, mělo smysl," popsala Zdena Koníčková, která byla ošetřující lékařkou Jana Palacha.

 

 

"Pacient měl velmi neklidnou noc. Ráno byl o něco živější a velmi se zajímal o ohlas, který jeho čin vyvolal," informoval rozhlas. A ohlas na jeho čin byl obrovský, a to nejen u nás. Palachův pohřeb 25. ledna 1969 se změnil v masový protest proti režimu a stal se symbolem boje za svobodu. Jeho odkaz vystoupil ze stínu, kam ho uvrhla komunistická totalita, až po dvaceti letech. Takzvaný Palachův týden na začátku roku 1989 byl předzvěstí sametové revoluce.

Související témata:
hru / Zuzana Štíchová TN.cz