VZPOURA ZUBAŘŮ! Chtějí, abychom si PLOMBY PLATILI!

Česká stomatologická komora (ČSK) trvá na tom, aby pacienti ve věku 18 až 65 let platili za plombu u zubaře. Prezident komory Pavel Chrz v pondělí zopakoval, že úhrady za plombu nepokrývají zubařům ani náklady.

Kritiku od stomatologů sklidily v pondělí zejména koaliční Věcí veřejné, které v minulém týdnu na jednání K9 prosadily, že i nadále budou plomby hradit zdravotní pojišťovny. "Vždy je to nějaký politický obchod. Jde spíše o snahu zviditelnit se v době, kdy průzkumy ukazují, že tato strana moc příznivců nemá," prohlásil Chrz.

 
Stomatologové si stěžují, že jim pojišťovna za jednu plombu platí 220 korun. "Přitom náklady zubařů jsou zhruba dvojnásobné," stěžuje si prezident ČSK.
 
Od příštího roku proto budou stomatologové podle Chrze požadovat po pojišťovnách navýšení plateb. "Za deset minut, které v současnosti platba pokrývá, nejsme schopni amalgámovou plombu zhotovit," uvedl Chrz. Situace podle prezidenta ČSK už došla tak daleko, že část zubařů se radikalizuje. Chrz v této souvislosti mluvil o šedé ekonomice v oboru. Zubaři proto požadují po vládě, aby plomby vyřadila ze zdravotního pojištění, jinak oni sami s pojišťovnami rozvážou smlouvy a za plomby budou vybírat sami.
 
V České republice vytvoří zubaři ročně kolem 6,5 milionu klasických zubních výplní, za které dostávají od pojišťoven 1,3 miliardy korun. "Do systému je ale nutné nalít dalších 1,3 miliardy korun," poznamenal Chrz. Šéf stomatologů dále uvedl, že každá práce, tedy i zubařů, má být ohodnocená alespoň ve výši nákladů, což v současnosti není.
 
Řešením podle něj je buď navýšení úhrady ze strany pojišťoven, nebo zpoplatnění plomb. Většina kazů je totiž podle stomatologů způsobena špatnou péčí o zuby a každý proto může počty plomb, které potřebuje, značně ovlivnit.
 
"Dědičnost zubního kazu neexistuje a ani nikdy nebyla prokázána. Teorií na vznik zubního kazu je několik, ale na základě poznatků vědy se ukazuje, že kaz způsobuje nedostatečné odstranění povlaku na povrchu zubu. V žádném případě není zubní kaz dědičný," dodal Chrz.

 

Mediafax