Z větších obcí zmizí telefonní budky v univerzální službě

Veřejné telefonní automaty provozované v takzvané univerzální službě zmizí v příštím roce z měst s více než pěti tisíci obyvateli, v menších obcích je bude muset Telefónica O2 i nadále provozovat. Informovala o tom Český telekomunikační úřad.

"Po změně hustotních kriterií již nebudou v obcích nad pět tisíc obyvatel provozovány žádné veřejné telefonní automaty (VTA) v režimu univerzální služby," píše ČTÚ ve své zprávě.

 

Zrušení se tak bude týkat zhruba 750 veřejných telefonních automatů zařazených v univerzální službě. Komerčně provozovaných veřejných telefonních automatů se uvedené snížení netýká.


ČTĚTE TAKÉ:

Anglické telefonní budky se staly turistickými lákadly

 

Tisíce telefonních budek zdědila společnost Telefónica O2 po bývalém státním podniku Telecom, celkem jich nyní provozuje na dvacet tisíc. V letošním roce je zhruba sedm a půl tisíce z nich v takzvaném dotovaném režimu, tedy v režimu univerzální služby. To znamená, že tyto automaty operátor zrušit sám od sebe nemůže, protože jejich provoz je hrazen z Fondu univerzální služby, do kterého povinně přispívají všichni operátoři působící na pevném trhu.

 

ČTÚ už na začátku roku 2009, kdy dotovaných automatů bylo v Česku 8.989, rozhodl o postupném snižování jejich počtu. V příštím roce by počet "dotovaných" veřejných telefonních automatů měl klesnout až na 5.909.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax