Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zabíjeli pro čtyři tisícovky

Za brutální vraždu taxikáře padly výjimečné tresty. Celkem 46 let

Výjimečné tresty nadělil liberecký krajský soud mužům, kteří loni v únoru brutálně zavraždili jabloneckého taxikáře. Brykner nafasoval 21 let, Nigrin o čtyři roky více, jako první zprávu přinesl iDnes.cz.

Soud tak dal za pravdu státní zástupkyni, která pro Luboše Nigrina a Romana Bryknera výjimečné tresty požadovala. Vražda se odehrála 25. února 2012. Mladíci do auta své oběti nastoupili krátce před půlnocí. Byli ozbrojeni kuchyňskými noži. Nechali se odvézt k autobazaru za sídlištěm Kunratická v Liberci.


 

Zabít taxikáře údajně Nigrina napadlo, až když zastavili. Prý se obával, že by je mohl identifikovat. Zaútočil v okamžiku, kdy chtěl řidič zaplatit za jízdu. Nigrin sedící vzadu vytáhl nůž a opakovaně rychle bodal taxikáře. Když se mu ohnul nůž, křikl na Bryknera, aby mu pomohl. Brykner taxikáře bodl nejméně dvakrát. Podle znalce z oboru lékařství neměl napadený taxikář šanci přežít. Nepomohla by mu ani okamžitá lékařská pomoc. Bezprostředně na životě ho ohrožovaly rány na krku, těch mu oba muži zasadili jedenáct.


 

Celkem se na těle sedmačtyřicetiletého taxikáře našlo 28 ran nožem, a to kvůli čtyřem tisícovkám. Obhájci obžalovaných navrhují potrestání v dolní polovině trestní sazby, tedy 15 let. Oba muži ve své závěrečné řeči činu litovali. "Takto to nemělo dopadnout," řekl Brykner.

 

K činu se oba muži doznali. Kamarády jsou už z dob studia na učilišti Hubálov u Mnichova Hradiště. Oba byli v době činu bez práce, bydleli v jednom bytě v Jablonci a přes den hráli počítačové hry. Přepadení vymyslel Nigrin, na něhož byla exekuce za nezaplacenou elektřinu ve výši 180 tisíc korun.

 

 

Zaplatit měl i 829 tisíc za účast na podvodu, v němž figuroval jako tzv. bílý kůň. Za to byl potrestán podmínkou a peníze musel splatit, aby se vyhnul vězení. Očekával, že taxikář bude mít u sebe deset až 15 tisíc. Že by mohli někoho přepadnout, napadlo Nigrina ráno před vraždou. Brykner souhlasil.

 

Taxikáře si vybrali náhodou, hledali někoho staršího s lepším vozem. Očekávali, že by mohl mít více peněz a snáze ho přemohou.

 

Nigrin si po útoku sedl na místo řidiče a s autem odjel do Jablonce. Tělo taxikáře dali obžalovaní muži do kufru a vzali mu peněženku se čtyřmi tisícovkami, platební karty a doklady. Škodu Superb nechali v ulici Za Plynárnou, auto tam našli ráno policisté. Po zavražděném taxikářovi zůstala těhotná manželka a dvě dcery.
 

tn.cz / ČTK