USA zavedou nové poplatky i pro Čechy. Skrytá víza, tvrdí Okamura

Vízum do USA
Zdroj: oficiální zdroj
Vízum do USA nepotřebujeme, ale budeme platit nové poplatky. Ilustrační foto

USA zavedou od 8. září 2010 poplatek za registraci do elektronického systému cestovní autorizace (ESTA); poplatek se ročně dotkne více než 50 tisíc českých turistů.

Informoval o tom v úterý Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).
 

"Z pohledu AČCKA je však zpoplatněný systém ESTA v podstatě skrytou vízovou povinností. Pokud máme s nějakou zemí bezvízový styk, tak se přece nemusíme registrovat, čekat na souhlas a ještě za to platit,“ uvedl pro Okamura. Skutečnost, že je agenda vyřizována elektronicky podle něj na situaci nic nemění.

Registrace v systému ESTA je povinná pro všechny české turisty mířící do Spojených států. Jako důvod zpoplatnění registrace uvádí USA potřebu pokrytí administrativních nákladů systému.

 

Podívejte se na to, jak Čechům skončila 17. listopadu 2008 vízová povinnost

 Platit budeme kartami

Poplatek bude zahrnovat náklady na zpracování žádosti ve výši čtyř dolarů (79 korun) za jednu žádost. Pokud bude žádost schválena a žadatel obdrží souhlas k cestě do USA v rámci bezvízového programu, zaplatí ještě poplatek daný zákonem na podporu cestovního ruchu (Travel Promotion Act, TPA) ve výši 10 dolarů (197 korun). V případě zamítnutí žádosti zaplatí žadatel pouze poplatek za její zpracování.

Žadatelé budou poplatek hradit kreditní kartou prostřednictvím webové stránky www.pay.gov. Pro platbu mohou být použity také debetní karty, u kterých se nezadává číselný PIN. Do budoucna USA zvažují také další možnosti placení.

 

Formulář můžete vyplnit ZDECestovní autorizace ESTA vydané před zavedením poplatků zůstávají platné až do doby jejich vypršení, případně do konce platnosti příslušného cestovního pasu.

Dva roky bez poplatků


Spojené státy také zrušily pro všechny pasažéry cestující v rámci programu bezvízového styku (Visa Waiver Program - VWP) povinnost vyplňovat příletový a odletový formulář I-94W. Do programu VWP patří i občané ČR. Návštěvníci cestující do USA ve vízovém režimu mají nadále povinnost vyplnit imigrační formulář I-94.

Elektronický systém cestovní autorizace byl pro české turisty zpřístupněn 17. listopadu 2008. Systém, který je pro všechny české turisty povinný, byl dosud provozován bez poplatku.
Spojené státy jsou s více než 50 miliony zahraničních turistů ročně druhou nejnavštěvovanější destinací na světě.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax