Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

NOVÝ BODOVÝ SYSTÉM! Čtěte, za co nás budou trestat na silnicích!

Za co můžete přijít o body
Zdroj: TN.cz

Poslanci v pátek schválili senátní návrh zákona o provozu na pozemních komunikacích. Novela zmírňuje některé dopady bodového systému a mění systém trestání za řízení s nízkým množstvím alkoholu v krvi

Schválená novela počítá s tím, že za drobné přestupky řidiči nepřijdou o body, ale dostanou pouze pokutu. Jedná se především o mírné překročení rychlosti nebo jiné jednobodové přestupky. Naopak přísněji má novela trestat vážná porušení zákona. Novelu teď musí projednat Senát.

 

Novela obsahuje mnoho změn, kromě zavedení povinných zimních pneumatik například ruší cedule upozorňující na území měst a obcí na měření rychlosti.

 

Přehled schválených změn

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

 

Zákon zároveň zmírňuje bodové postižení za nezávažné přestupky a naopak zvyšuje body pro závažná přečinění. Více bodů tak řidiči nově dostanou například za nebezpečné předjíždění.

 

ČTĚTE TAKÉ:

NEZKRÁCENÉ VIDEO: RATH a BÁRTA se hádají ve sněmovně!

 

Předloha zavádí pro řidiče povinnost používat zimní pneumatiky.

 

Další změnu přináší novela pro záchrannou a horskou službu. Ty budou moci nově stahovat z nedostupných míst zraněné na rolbách či skútrech. "Ony to dělají už teď, ale paradoxně jde o protiprávní chování. Ta změna je tedy jasně pozitivní," uvedl poslanec VV Stanislav Huml.

 

Bodované přestupky schválené poslanci

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.
 

 

"Já jsem ten návrh zákona jako celek nakonec nepodpořil. Některé pozměňovací návrhy totiž jeho původní smysl příliš změnily. Platí ale, že má i své světlé stránky," řekl po přijetí normy stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc.


Příklady přestupků za které nehrozí odebrání bodů

 

Překročení rychlosti do 5 km/h
Alkohol v krvi do 0,3 promile (pokuta zůstává)
Neoprávněné užití jízdního pruhu
Nedodržení povinnosti osvětlení vozu
Porušení zákazové nebo příkazové značky (výjimkou jsou značky rychlostní a zákazu zastavení a stání)
Nedovolené užití dálnice

 

Shoda napříč politickým spektrem panovala především na vypuštění ustanovení, podle nějž by po naměření hladiny alkoholu v krvi pod 0,3 promile nebyl řidiči udělen bodový trest, ale pouze pokuta.

 

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) v pátek řekl, že všechny změny, které v Poslanecké sněmovně prošly, vítá. "Je to takový předskokanský balíček z hlediska bezpečnosti silničního provozu. To nejzásadnější nás nicméně čeká v koncepčním legislativním dokumentu, který předložíme vládě," řekl ministr.

 

Bárta ocenil také rozhodnutí poslanců nezmírnit zákonem tresty za užití malého množství alkoholu před jízdou. "Jakékoli laškování s tím, že se snad jedno pivo za volantem snese, je naprosto nepřípustné. Je třeba nulovou toleranci alkoholu za volantem," dodal.

 

Celkové zmírnění bodového systému je podle něj však žádoucí, stejně jako zavedení psychologa, se kterým novela počítá. "Tento institut řeší to, s čím chci bojovat. A to je velice nebezpečný trend na českých silnicích, tedy zvyšování agresivity řidičů. Zde si od psychologů mnohé slibuji," uzavřel Bárta.

tn.cz / Mediafax