Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.12. 2012 13:06
Dlouhodobá předpověď

Začíná astronomická zima. Jak bude na Vánoce? Meteorologové zase otočili

Zdroj: TV Nova

V pátek začíná astronomická zima. Slunce ve 12.11 vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat. O slunovratu je nejkratší den a nejdelší noc v roce. Slunce je také nejníže nad obzorem a jeho paprsky dopadají do české kotliny nejšikměji.

Astronomická zima je tu, krátce po poledni Slunce vstoupí do znamení Kozoroha. Lidové pranostiky komentují návrat Slunce k rovníku a pozvolné prodlužování dne: "Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále (6. ledna) o krok dále a na Hromnice (2. února) o hodinu více".
 

Opakem zimního slunovratu je slunovrat letní. Letos nastal 21. června v 00.09 středoevropského času. Slunce v tu dobu dosáhlo obratníku Raka, začalo se vracet k rovníku a postupovalo na své zdánlivé dráze po obloze dále k obratníku Kozoroha. Den je o letním slunovratu nejdelší a noc naopak nejkratší v roce.
 

Doba slunovratu bývala odnepaměti příležitostí k oslavám. I nyní se lidé často dotazují, kdy přesně nastává zimní slunovrat, aby ho mohli oslavit, říkají pracovníci hvězdáren.
 

Jak bude na Vánoce?
 

Budou Vánoce mrazivé či nikoliv, meteorologové si stále nejsou příliš jisti. Ještě ve středu tvrdili, že nás zasáhnou silné mrazy, jenže o den později obrátili.
 


"Výstupy numerických modelů se shodují, že rozhraní se přesune severovýchodně od našeho území a budeme pod vlivem brázdy nízkého tlaku vzduchu. Od jihozápadu k nám bude proudit podstatně teplejší vzduch, bude hodně oblačnosti a občasné srážky. Protože se bude oteplovat (na jihozápadě pravděpodobně až kolem +5 st.), budou srážky přecházet v dešťové, zpočátku ojediněle i mrznoucí," hlásí meteorologové ze společnosti Meteopress.
 

Jestli se tedy rozhodnete vyrazit na hory, ověřte si, kolik je ve vašem středisku sněhu. Podívejte se na LYŽAŘSKÝ SPECIÁL.
 

Jak vypadá výhled počasí podle Meteopressu?
 

Pátek 21.12. 2012

V pátek bude převážně oblačno. Místy mlhy. Noční teploty -1 až -5 °C, při malé oblačnosti -8 °C. Denní teploty -4 až -1 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.
 

Podívejte se na předpověď počasí z páteční Snídaně s Novou:
 


 

Sobota 22.12.2012
 

V sobotu bude oblačno až polojasno, ojediněle občasný déšť se sněhem, od středních poloh sněžení. Noční teploty -2 až -6 °C, při zmenšené oblačnosti kolem -8 °C. Denní teploty -4 až 0 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
 


Neděle 23.12. 2012

 

V neděli bude převážně oblačno. Noční teploty 0 až -4 °C. Denní teploty -3 až 0 °C. Mírný jihozápadní vítr 2 až 5 m/s.
 

ŠŤEDRÝ DEN (pondělí): Skoro jasno až polojasno, ojediněle sněhové přeháňky. Denní teploty -2 až 2 °C.
 

1. SVÁTEK (úterý): Skoro jasno až polojasno. Denní teploty 0 až 3 °C.
 

2. SVÁTEK (středa): Polojasno, od západu oblačno až zataženo a místy sněžení, postupně déšť se sněhem nebo i déšť. Denní teploty -1 až 2 °C.

tn.cz / ČTK / hmr
Reklama