tajemný betonový kryt

Záhadná stavba Tykačovy bývalé: Staví Noemovu archu?

Nedaleko křivoklátských lesů vyrůstá tajemná stavba s tlustými betonovými stěnami. Jedná se o protiatomový kryt, úložiště radioaktivního odpadu nebo novodobou Noemovu archu?

Exmanželka miliardáře Pavla Tykače staví na břehu Berounky obří betonovou budovu, o které nikdo nic netuší. A kdo tuší, tak mlží. Oficiálně to má být relaxační centrum. Budovy s desítky centimetrů tlustými betonovými stěnami ale vypadají spíš jako protiatomový kryt.

 

O stavbě jsme mluvili se spoustou lidí z okolních vesnic, včetně úředníků z místních radnic, kteří znají plány této stavby. Nikdo ale nechce mluvit na kameru, všichni mají obrovský strach.

 

Tunel pro nákladní auto

 

Podařilo se nám získat fotografie ze začátku stavby. Ty ukazují patra, která už jsou teď hluboko pod zemí. Jsou na nich vidět neprostupné betonové sarkofágy. Je tu také velké množství zařízení, která připomínají výstupy větracího systému. A ze stavby vede i dlouhý tunel, kterým by projelo nákladní auto. I ten je už dnes hluboko pod zemí.

 

Jak jsme zjistili, účel stavby nejde potvrdit ani z plánů, které mají k dispozici úřady. V těch je totiž velká část stavby označena pouze jako sklady. Nic jiného. A právě proto se lidé z okolí bojí, že by tu mohl být skladován radioaktivní odpad.

 

 

Nikdo nechce nic říct a lidé se stěhují

 

Ve hře je ale ještě jedna možnost. Lidé, kteří se okolo stavby pohybují a několikrát se s touto ženou setkali, přicházejí s teorií, že má jít o jakousi moderní podobu Noemovy archy. Tedy o místo, kde by mohl určitý počet lidí přežít i při nějaké velké katastrofě - a dokázali by tu žít nezávisle na okolním světě. Možná i proto stavba připomíná protiatomový kryt. A odpovídaly by tomu i informace ze stavebních plánů, které jsem dnes získal. Podle nich má být v podzemí místo i pro koně nebo třeba pro dobytek.

 

K projektu patří i rozsáhlé okolní pozemky. Kolem nich postupně vyrůstá velký umělý val. Zřejmě aby sem nebylo z okolí vidět. Obyvatelé blízkých domů bojí a stěhují se odsud pryč. A domy od nich kupuje právě firma, která tento tajemný projekt staví.

anš tn.cz / TV Nova