Absurdní vymáhání pravidel

Zákaz focení na Karlově mostě! Vyžene vás agresivní ochranka

Na jedné z nejznámějších památek Prahy se vám může stát, naprosto neslýchaná věc. Když budete fotit na Karlově mostě, možná vás odtamtud vyženou.

Ochranka najatá Sdružením výtvarníků Karlova mostu vyhání fotografy a kameramany, i když pořizují jen soukromé záběry. Důvod je zvláštní. Ochranka si po svém vykládá pravidla, která pro most nastavila radnice Prahy 1. Ta vybírá peníze za vznik profesionálních snímků na mostě - tedy když se tu natáčí film, nebo kdyby tu chtěl třeba někdo nafotit kalendář.

 

Soukromých snímků by se to vůbec nemělo týkat. Jenže realita je jiná. "Ve chvíli, kdy nemá fotograf povolení Prahy 1, nemůže se stativem na místě fotit a je vykázán z místa," říká Vladimíra Krupičková ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu.

 

Jenže stanovisko radnice Prahy 1 tak striktní není. "Pokud turisté použijí stativ na pět minut, nic jim nehrozí," dušuje se Veronika Blažková, mluvčí radnice Prahy 1.

 

"Já si myslím, že je to úplně nesmyslné, nebudeme fotit na mostě, za chvíli nebudeme moci fotit na náměstí," diví se nařízení světoznámý fotograf Jan Šibík.
 

[IMAGEBOX_452937]
Karlův most zachráněn! Praha uhradila dluh
 [IMAGEBOX_452937]


Z jiných turisticky atraktivních míst v Praze ale fotografy nikdo nevyhání. Třeba na Pražském hradě nikdo štábu TV Nova nevěnoval pozornost. Když ale budete na Karlově mostě fotit, dejte si na ochranku pozor. Chová se totiž velmi nevypočitatelně.

s přispěním Hanuše Hanslíka tn.cz / TV Nova