Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 6. 2007

Žalobce Obst odvolán, Čunek je potěšen

Žalobce Radim Obst z přerovského zastupitelství již nedělá na případu Jiřího Čunka. O tomto překvapivém zlomu ve sledovaném případu vicepremiéra vlády podezřelého z braní úplatků rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství. Důvodem odvolání byla procesní chyba, uvedla nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Čunek je Obstovým odvoláním potešen. Opozice kvůli tomu ale zablokovala jednání sněmovny.

Státní zástupce Radim Obst navíc nereagoval na nestandardní postup policie při vyšetřování, řekla dnes novinářům Vesecká. Místo Obsta z přerovského okresního zastupitelství, jehož kritizovali Čunkovi zastánci, se bude případem zabývat žalobce Arif Salichov z Jihlavy. O odvolání žalobce první informovalo Právo.

Nový vývoj zdrží proces

Nový státní zástupce rozhodne, zda se případ dostane k soudu, což by mohlo ohrozit stabilitu vlády, nebo zda případ odloží. Je pravděpodobné, že změna, kterou Vesecké navrhla Čunkova obhajoba, celý proces zdrží.

Policejní vyšetřování bylo prý nestandardní

"Základní důvody, které vedly k rozhodnutí, spočívají v určitém obecném procesním nedostatku. Lze to označit za procesní chybu. Druhý důvod spočívá v nestandardním policejním vyšetřování, na které státní zastupitelství nereagovalo," řekla Vesecká. Zdůraznila, že se její úřad nijak nezabýval otázkou Čunkovy viny či neviny.

Podle ředitele trestního odboru Nejvyššího státního zastupitelství Stanislava Potoczka chyba spočívala v tom, že "trestní stíhání bylo vedeno místně nepříslušným státním zástupcem". Přerovský žalobce neměl kauzu řešit po sdělení obvinění, ale pouze dozorovat policejní vyšetřování. Policejní komisař pak prý navíc nad rámec svých pravomocí komunikoval s korunní svědkyní Marcelou Urbanovou.

ČSSD: Demokracie rozhodnutím utrpěla

Sociální demokracie považuje vývoj v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) za závažné porušení demokratických zvyklostí. Vláda se podle socialistů snaží případ manipulovat. ČSSD nevylučuje, že kvůli této věci vyvolá hlasování o nedůvěře koaličnímu kabinetu. Každopádně ale sociální demokraté žádají vysvětlení na půdě sněmovny, což se jim však kvůli vetu všech tří vládních stran nepodařilo. Vládní politici tvrdí, že do činnosti žalobců nijak nezasahují

 

Jiří Čunek
Zdroj: TV Nova

Čunek odvoláním potěšen

Vicepremiéra Jiřího Čunka potěšilo, že Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) vyhovělo žádosti jeho právníků a rozhodlo odebrat jeho případ žalobci Radimu Obstovi z okresního zastupitelství v Přerově. Případ má nyní putovat do Jihlavy, kde se jím bude zabývat žalobce Arif Salich.

Lidovecký předseda dnes uvedl, že společně se svými právními zástupci učinil všechny právní kroky, které považoval s ohledem na spravedlivé dořešení celého případu za nezbytné. "Jsme velice potěšeni, že Nejvyšší státní zastupitelství ČR námi předložené důvody uznalo a rozhodlo se naší žádosti vyhovět," stojí v prohlášení, jímž dnes Čunek reagoval na nejnovější vývoj ve své kauze.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nedávno k Čunkovu návrhu odebrat kauzu dosavadnímu žalobci řekla, že si státní zastupitelství vyžádalo spisový materiál, aby mohlo věc posoudit. Obst se dnes k odebrání případu nechtěl vyjadřovat. "Nepřísluší mi komentovat rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství," řekl.

Opozice kvůli odvolání zablokovala jednání sněmovny

Poslední vývoj v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) dnes zablokoval jednání Poslanecké sněmovny. Kvůli informaci, že případ dostal na starosti jiný státní zástupce, sociální demokraté spolu s komunisty nejdříve demonstrativně opustili jednací sál, pak společnými silami dosáhli toho, že kolem poledne byla schůze do úterý přerušena.

 Koaliční poslanci to označili za nemístnou obstrukci, kvůli které nestihla sněmovna projednat důležité body včetně odkladu státních maturit. Velkou kritiku vládních poslanců sklidil místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) - řídil schůzi ve chvíli, kdy sociální demokraté a komunisté opouštěli sál na protest proti tomu, že vládní koalice nepřipustila diskusi o vývoji Čunkovy kauzy, a přidal se k nim.

"Mým odchodem od stolku předsedajícího je schůze přerušena," konstatoval šéf komunistů při odchodu z křesla předsedajícího.
Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř po poradě všech koaličních poslanců oznámil, že Filipův postup byl velmi problematický a neprofesionální.

"Nadřadil svou stranickou funkci nad funkci, kterou byl pověřen Poslaneckou sněmovnou. My proti tomu důrazně protestujeme," uvedl. Na dotaz, zda koalice nebude uvažovat o odvolání Filipa z vedení dolní komory, Tluchoř řekl: "Určitě budeme uvažovat o tom, jaké z jeho chování vyvodíme závěry".

Nova.cz, ČTK
Reklama