Záplavy mají první oběť. Řeky se rozlévají i na střední Moravě

Záplavy na Moravě mají první oběť, kterou se stala žena z Třince.

V Třinci se na zahradě utopila žena. Na některých řekách platí 3. povodňový stupeň, hladiny stoupají.

 

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ Z POVODNÍ SLEDUJTE ZDE

 

Chcete se podělit o vaše snímky a videa z letošních povodní? Pošlete nám vaše příspěvky s názvem Povodně na adresu zpravy@tn.cz. Děkujeme.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Povodňová kalamita. 10 tisíc lidí bez proudu, na 5 tratích stojí vlaky

 

 

Hasiči na dvou místech - v Petrovicích u Karviné a Ostravě-Koblově evakuovali víc než dvě desítky lidí.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Řeky se vylévají z břehů. Evakuace v Meziříčí a Ostravě

 

"Kvůli dešťům proud vody v Třinci-Guty vytvořil potok, který tekl i přes zahradu jednoho z rodinných domů. Když se kolem púlnoci vrátil z odpolední směny majitel tohoto domu, našel dům otevřený, v kuchyni se připalovalo jídlo. Zavolal proto policisty, kteří společně s ním našli jeho 69letou matku 60 metrů od domu v korytě toho potoka utonulou," uvedl pro tn.cz mluvčí moravskoslezských policistů Ivan Žurovec.

 

Aktuální údaje o povodňových stavech najdete tady


Bezesnou noc prožili také lidé ve Valašském Meziříčí. Kvůli velké vodě tu v noci na pondělí hasiči evakuovali desítky místních obyvatel, včetně malých dětí. Vytrvalý déšť a rozvodněné řeky trápí i Jižní Moravu.


PSALI JSME:

Záplavy v Evropě zabíjejí. Slováci evakuovali romskou osadu

Hladina řeky Bečvy dosáhla v pondělí ve čtyři hodiny ráno v Teplicích nad Bečvou 400 centimetrů a tím se dostala na úroveň třetího stupně povodňové aktivity – ohrožení. Řeka dále stoupá, v pět hodin měla Bečva již 422 centimetrů a korytem podle hydrologů teklo 362 metrů krychlových vody za sekundu.

V noci na Přerovsku vzrostla na třetí stupeň ohrožení také říčka Moštěnka v Prusích. Jí se valilo přes sto metrů krychlových za vteřinu.
 

Přehrada Bystřička na Vsetínsku je téměř plná, k hraně přelivu schází ještě asi 2,5 metru. Do nádrže přitéká víc než 40 metrů krychlových za sekundu, vodohospodáři jich mohou vypouštět jen 22. Při stávajícím přítoku bude vodní dílo naplněno asi za čtyři hodiny, poté hrozí jeho vylití. Pokud by pršelo do noci, mohou být ohroženy i obce pod přehradou, řekl dispečer Povodí Moravy Radomír Prudek.
 

"Po naplnění přehrady voda poteče bezpečnostním přelivem dolů. K poškození zatím dojít nemůže, ale jsou samozřejmě vytypovaná záplavová místa toku. Přehrada není dostatečně velká k tomu, aby pochytala tak extrémní srážky, kdy v Beskydech napadlo za 24 hodin 80 až 100 milimetrů vody. Předpovědi nejsou dobré, pokud by pršelo do noci, může dojít i k ohrožení obcí pod vodním dílem," uvedl Prudek.

Evakuace vilové čtvrti

V Moravskoslezském kraji je vyhlášen třetí povodňový stupeň na devíti místech. V Ostravě se kvůli stoupající řece Odře začala v pondělí krátce po půlnoci evakuovat vilová čtvrť na Žabníku. Lidé stráví zbytek noci v kulturním domě, informoval náměstek primátora Dalibor Madej (ODS)."Vystěhovat musíme několik rodinných domů na levém břehu Odry," řekl Madej s tím, že autobusy Dopravního podniku Ostrava dopraví lidi na noc do kulturního domu v Muglinově. Už v pátek postavili hasiči v Žabníku ochranné hráze, hrozí ale, že vodu z Odry nezadrží.

Evakuace hrozila také obyvatelům ulice Lučinské v části Hranečník ve Slezské Ostravě, a to kvůli řece Lučině vlévající se níže do Ostravice."Po půlnoci jsme se byli podívat na místě, zatím to není nutné," prohlásil Madej.

Hasiči museli kvůli ohrožení velkou vodou evakuovat v Karviné 40 rodinných domků v částech Darkov, Sovinec a Doly. Ohrožuje je řeka Olše. Hydrometeorologický ústav vyhlásil v neděli večer pro Moravskoslezský kraj povodňové ohrožení.
 

Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, platil v pondělí před druhou hodinou v noci na osmi vodních tocích v Moravskoslezském kraji, a to na Olši v Českém Těšíně - Balinách a v Dětmarovicích, na Lubině v Petřvaldu, na Ondřejnici v Kozlovicích, na Lučině v Bludovicích, na Stonávce v Hradišti, na Porubce ve Vřesině, na Petrůvce v Zebrzydowicích a na Jičínce v Novém Jičíně,

Druhý stupeň je na Ostravici v Ostravě, na Olši ve Věřnovicích, na Odře v Bohumíně a v Bartošovicích, na Bělé v Mikulovicích, na Ondřejnici v Brušperku, na Baštici v Bašce, na Bílovce v Bílovci, na Sedlnici v Sedlnicích, kde už hladina poklesla z třetího stupně, a na Olešné v Palkovicích.

Pršet má podle meteorologů až do úterka, navíc déšť místy doprovází silný vítr, a to o rychlosti až 70 km/hod, v Beskydech a Jeseníkách až 110 km/hod. V Beskydech má spadnout až 150 milimetrů srážek.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

ora s využitím agentur TN.cz