hazard nebo bezpečná zábava?

Závody rally pokračovaly i přes protesty obyvatel na Litoměřicku

V příznivce a odpůrce rally se proměnily Polepy na Litoměřicku. Jen týden poté, co při jiném závodě soutěžní auto jednoho diváka zabilo a dalšího těžce zranilo se na severu Čech jela další závod.

Od rána se v Polepech na Litoměřicku jely celkem tři rychlostí zkoušky. Na trase dlouhé 13 kilometrů, která vedla přes několik obcí, dohlíželo asi 30 organizátorů, 23 jich stálo přímo na trati. V praxi to znamená skoro dva lidi na kilometr.
 

"Jsou tam cedulky „zakázaný prostor,“ kde jsou výjezdy z polí, jsou tam kolíky, je tam napsáno, že v těchto místech probíhá rychlostní zkouška,“ řekl jeden z organizátorů Jiří Dušek.
 

Organizátoři zároveň říkají, že se snažili o maximální bezpečnost, vyhradili místa pro diváky, nebezpečné úseky obehnali páskou a nebo na ně umístili výstražné cedule. Přesto jsou někteří místní přesvědčeni, že časovky do vesnic nepatří a žádná opatření nejsou dostatečná.
 

"Ta rychlost, kterou tady ta auta vyvíjí, tak opravdu, kdyby tady kdokoliv se dostal ven, náhodou dítě, tak nemá šanci,“ rozhořčeně říká jeden z obyvatel.
 

 

Závod tak rozdělil obyvatele na dva tábory. Jedni rally vítají jako příjemné zpestření a druzí mají strach. Lidé mají totiž stále před očima týden staré záběry ze Zlína. Tam auto vyletělo ze silnice a narazilo do diváků. Jeden zemřel, druhá je těžce zraněný. Už v květnu zemřel při Rallye Český Krumlov navigátor, v červenci další.
 

Organizátoři tvrdí, že i když dělají pro bezpečnost maximum, největším nebezpečím jsou sami sobě diváci. Nerespektují vyhrazená místa a stojí mimo ně. Jeden z mužů dokonce organizátorům vyhrožoval, že pokud se závody pojedou, vjede autem přímo do rychlostní zkoušky.
 

s přispěním Jitky Fárové tn.cz / juz