nová léčba MDM

ZÁZRAK? Jiřímu chtěli amputovat nohu, díky nové metodě už zase chodí

Příběh 78letého důchodce z Napajedel na Zlínsku, který málem přišel o nohu, připomíná zázrak. Kvůli silné cukrovce se mu dlouhodobě nehojila rána a chirurgové mu už proto nohu chtěli amputovat. Na poslední chvíli se ale přihlásil do skupiny podobně nemocných, na kterých se testovala nová takzvaná MDM léčebná metoda. Po osmi měsících se mu rána téměř zahojila.

Ještě před rokem Jiřímu Rozumkovi noha odumírala. Po amputaci tří prstů trávil čas připoutaný k nemocničnímu lůžku a chirurgové byli přesvědčeni, že neexistuje nic, co by pacientovi nohu zachránilo. "Pro bezvýchodnost situace se zvažovala amputace pod kolenem minimálně," přiznává lékař Emil Záhumenský.

 

"Když se máte stát invalidou, to je velmi obtížné," říká pan Rozumek. S představou, že nebude mít nohu a skončí na vozíku, se Jiří Rozumek odmítl smířit. "Odříznout nohu, to jsem si říkal, tak to ne," vypráví. Pomoc vyhledal u odborníka, který v té době testoval novou fyzikální léčbu zvanou jako MDM metoda.

 

 

Přes elektroimpulzy lékaři dokážou ovlivnit nervový systém pacientů, který pak nastartuje proces prokrvení tkání a hojení. "Jsou dvě elektrody, vypadá to jako sluchátka, ale aplikuje se to takto. Pacientovi je nastavený individuální práh toho proudu," popisuje lékař Emil Záhumenský

 

Po osmi měsících je noha pana Rozumka téměř vyléčená. Invalidní vozík, na kterém málem skončil upoutaný až do konce života, teď pomalu mění za francouzskou hůl. "Předpokládám, že do měsíce bude zcela zahojen," říká lékař. Panu Rozumkovi se teď naplno vrátila chuť do života. dokonce začíná pokukovat i po svém rotopedu, na který se už nikdy neměl posadit.

Martina Julinová tn.cz / hru