Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ozbrojení diplomaté

Zbraně z palestinské ambasády vyrobila česká zbrojovka. Jejich další osud je neznámý

Samopaly
Zdroj: isifa/Lidové noviny/Viktor Chlad
ilustrační foto

Zbraně, které našla policie po novoročním výbuchu v pražském sídle palestinského velvyslance, vyrobila uherskobrodská zbrojovka v osmdesátých letech. Prozradila to výrobní čísla čtyř samopalů vzor 61 Škorpion a osmi pistolí vzor 82, píše dnešní MF Dnes.

Česká zbrojovka Uherský Brod je poté předala socialistickému podniku zahraničního obchodu Merkurie, který zbraně vyvezl do ciziny. „Jednalo se o legální prodej přes Merkurii,“ řekl MF DNES zdroj blízký vyšetřování.
 

Tím však oficiální evidence končí. Deník při svém pátrání zjistil, že Merkurie zbraně pravděpodobně dopravila na Blízký východ, kde je dostala Organizace pro osvobození Palestiny. Ta samopaly a pistole v 80. letech tajně převezla do Prahy, kde měla pobočku. Proto zbraně neprošly registrací v ČR.
 

 

Druhou, méně pravděpodobnou možností je, že komunisté část zbraní z dodávky Merkurie bez evidence odebrali a předali Palestincům už v Praze, píše MF Dnes.
 

Kriminalisté teď porovnávají údaje o 12 samopalech a pistolích objevených na palestinské ambasádě se záznamy z neobjasněných případů. Při balistické expertize dvanácti samopalů a pistolí zjišťují znalci nejen to, zda se z nich někdy střílelo a případně kdy, ale také zda s jejich pomocí někdo nespáchal trestný čin. „Je pravda, že nalezené zbraně porovnáváme se záznamy z neobjasněných případů,“ řekl deníku náměstek ředitele Kriminalistického ústavu Marek Kotrlý.
 

tn.cz / gar